Факультет іноземних мов

«Німецька мова будує  мости між країнами і людьми, а ми працюємо на те, щоб порозуміння стало ефективнішим, простішим, дружнім», - Ростислав Пилипенко, Президент Української спілки германістів вищої школи на Першому загальноукраїнському форумі вчителів німецької мови.

Із щиросердечними вітаннями до викладачів, організаторів, спонсорів Першого Українського форуму викладачів німецької мови Професійні сфери німецької мови – німецька мова у школах ВНЗ України сьогодні, який проходив 25-26 листопада 2016 року на базі Національного технічного університетуУкраїни Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського,   звернувся ректор НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського М. З. Згуровський.

Від МОН України гостей та учасників форуму привітала головний спеціаліст департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Оксана Коваленко, яка поінформувала про місце німецької мови в українських школах: вона є другою за обсягом вивчення після англійської мови, 52% українських школярів вибирають німецьку мову  для вивчення як другу іноземну. З метою популяризації німецької мови та культури в Україні Міністерство освіти та науки України у співпраці з Міністерством культури України планують проведення в 2017 р. «Року німецької мови в Україні», додала Оксана Коваленко.

Гостей та учасників форуму привітали керівник відділу культури, освіти та національних меншин Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні д-р Крістіан Гаттендорф, Президент Асоціації українських германістів (АУГ), проф. д. філол. н. Алла Паславська, Президент Української спілки германістів вищої школи (УСГВШ) м. Київ, проф.  д. філол. н. Ростислав Пилипенко.

На сучасному  стані та перспективі розвитку німецької мови як іноземної зупинився в своїй пленарній доповіді д-р Йорг Маттіас Рохе, професор кафедри німецької як іноземної мови Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана. Він презентував учасникам та гостям форуму захоплюючу концепцію Когнітивної мовної дидактики, яка має на увазі застосування малюнків та метафор, так званих «дидактичних метафор», для подачі граматичних правил.

Протягом двох днів гості та учасники форуму мали можливість взяти участь в різноманітних заходах, мета яких  – забезпечення  якісного викладання німецької мови як іноземної, виокремлення проблеми фахової підготовки германістів та окреслення шляхів її вирішення, обговорення можливості вдосконалення наявних та створення нових кваліфікацій у галузі германістики. Організатори форуму запропонували всім учасникам різні форми роботи – семінари (воркшопи), круглий стіл, презентації, пленум, кожен вчитель німецької мови міг обрати три воркшопа.

Кафедру німецької мови НДУ імені Миколи Гоголя на Форумі представляли зав. кафедри німецької мови, доцент, к. філол. н. Блажко М.І. та доцент кафедри німецької мови, к. пед. н. Удовиченко Н.К., які взяли участь в роботі семінарів «Наукове письмо та академічна етика» (лектор ДААД д-р Михаель Бек, Львівський національний університет ім. І. Франка), «Чотири підходи до аналізу літературного тексту» (Лектор ДААД, Київський національний університет ім.. Т. Шевченка), «Місця пам‘яті як ефективні «місця навчання» німецької як іноземної» (проф., д. філол. н. Ростислав Пилипенко), «Типово німецькою, типово українською? – успіх міжкультурної комунікації» (Мартіна Бартуш, консультант з питань викладання німецької мови як іноземної, видавництво Cornelsen Verlag GmbH, Берлін), «Реалії світу професій та трудове життя в підручнику Sicher!“ (маг. Лукас Майргофер).

Викладачі кафедри німецької мови є членами спілки германістів вищої школи та Асоціації українських германістів, щороку беруть участь у традиційних конференціях останньої, де отримують можливість ознайомитися із застосуванням нових засобів навчання, інноваційно та компетентісно орієнтованими методами навчання, вдосконалюють свої знання німецької мови, набувають досвіду професійного спілкування німецькою мовою. Зустріч з колегами інших ВНЗ України, налагодження активної співпраці  між представництвом спілок та координаторами в Ніжині, можливість долучитися до обговорення пов’язаних з якісними змінами в організації навчання німецької мови ідей, цікавих дискусій – всі ці наші сподівання виправдались на всі 100%!

Розуміємо, що актуальним для кафедри німецької мови є ефективніше освоєння нових методик навчання німецької мови студентів нашого університету, а також осмислення того, як організувати навчання студентів німецької як першої та і другої іноземної ТАК, щоб забезпечити якісну підготовку вчителя іноземних мов у НДУ імені Миколи Гоголя. Як зазначив у своєму вітальному слові ректор НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського М.З. Згуровський: «Основний акцент у сфері вищої освіти ставиться на питаннях навчальної програми -  як у сфері вивчення германістики, так і міжнародних навчальних програм з німецькою мовою викладання. Власне, для міжнародних навчальних програм вирішальне значення має міждисциплінарний підхід. Маємо зосередити зусилля на освоєнні нових методик навчання іноземних мов студентів вишів, на розв’язання проблеми цілеспрямованого якісного навчання іноземної мови професійного спрямування у вищій школі.»

Учасники Першого Українського форуму викладачів німецької мови Професійні сфери німецької мови – німецька мова у школах ВНЗ України сьогодні доц., к. філол. наук М.І.Блажко, доц. к. пед. наук Н.К. Удовиченко