Університет

200 років Ніжинській вищій школі

Вибори ректора 2021

Про університет

Ректорат

Вчена рада

Наукова робота

Студентська наукова робота

Аспірантура та докторантура

Результати моніторингу якості освіти

Державні закупівлі

Нормативна база

Вакансії

Новини університету

Важливим напрямом сучасних досліджень в Україні є вивчення діяльності та наукової спадщини визначних діячів минулих століть: вчених, громадських та політичних діячів. В останні роки українська історіографія збагатилася комплексними дослідженнями, які по-новому розглядають наукову та громадсько-культурну спадщину багатьох відомих істориків.

14 листопада 2017 р. в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя було проведено круглий стіл, присвячений 150-річчю з Дня народження відомого історика-медієвіста Володимира Костянтиновича Піскорського (1867-1910).

Участь у цьому заході взяли: онука науковця, кандидат філологічних наук, науковий співробітник відділу зарубіжних джерел з історії України Інституту української археології та джерелознавства ім. М. Грушевського Олена Новікова;, кандидат історичних наук, учитель ЗОШ №12 Олена Труш; директор Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Г.  Спаського Геннадій Дудченко;, завідувач історичним відділом Ніжинського краєзнавчого музею Наталія Дмитренко, а також професорсько-викладацький склад та студенти університету.

Учасники обговорювали життя та діяльність видатного історика, громадського та політичного діяча. З привітальним словом до присутніх звернувся професор, завідувач кафедри історії України НДУ ім. Миколи Гоголя Євген Луняк. Він говорив про науково-педагогічну діяльність професора Володимира Піскорського, наголосив на тому, що основні роботи вченого присвячені історії середньовічної Іспанії, і саме ці твори принесли історику славу засновника української та російської іспаністики і зробили його ім'я відомим серед вчених Заходу. 

З ранньої юності і до 1906 року життя і робота Піскорського були пов'язані з Києвом і Ніжином. Від 1901 року він — професор Ніжинського історико-філологічного інституту.

Директор Ніжинського краєзнавчого музею Геннадій Дудченко звертаючись до студентів підкреслив, що вони мають велику розкіш навчатися у виші, де викладала плеяда науковців.

На початку 90-х pp. XX ст. все більше увагу дослідників стали привертати питання суспільно-політичного життя країни кінця XIX - початку XX ст. та участі в ньому окремих представників прогресивної громадськості.  Українська історіографія збагатилася комплексними дослідженнями, які по-новому почали розглядати наукову та фомадсько-культурну спадщину багатьох відомих істориків, у тому числі Володимира Піскорського.

Професор, завідувач кафедри слов’янської філології, компаративістики та перекладу Ніжинського державного університету Григорій Самойленко розповідав про Володимира Піскорського та суспільно-політичне життя Ніжина кінця XIX - початку XX ст.

Дослідниця життя і творчості Піскорського Олена Труш у своїй доповіді взяла за основу громадську та наукову діяльність історика.

 В 1992 р. в Українському історичному журналі з'явилася стаття О.О. Новікової [21, с 95-102], онуки вченого. Авторка висвітлила біографію В.К. Піскорського: навчання у Київському університеті Святого Володимира та професорство у Ніжинському інституті й Казанському університеті, оцінила його наукову діяльність. Вона пише, що Володимир Костянтинович належав до тієї когорти європейських вчених, які на початку XX століття уособлювали славу вітчизняної науки, а його праці досі залишаються цінними і актуальними для вітчизняної науки.
У своїй наступній статті [22, с 165-170] О.О. Новікова розповідає про плідну науково-дослідницьку роботу вченого за кордоном, де він перебував у різні часи своєї наукової діяльності. Авторка відзначила, що В.К. Піскорський вирізнявся надзвичайною працьовитістю і був першим іноземним ученим, якому дозволили працювати у королівському архіві Іспанії. До речі, перебуванню історика в Іспанії О.О. Новикова приділила найбільше уваги, детально висвітлила його знайомство і спілкування з іспанськими колегами-науковцями.

Онука науковця Олена Новікова цього дня вперше за багато років приїхала до Ніжина, аби взяти участь у круглому столі, присвяченому пам’яті її предка. Вона згадувала його життєвий шлях, привезла с собою фото з сімейного архіву, а також згадала про день його гибелі... Трагедія сталася на залізничному вокзалі 16 серпня 1910 р., в цей день загинув 43-річний український історик, знавець усіх європейських мов, батько чотирьох дітей Володи́мир Костянти́нович Піско́рський, вчений, один з провідних діячів української та світової науки другої половини XІX - початку XX ст.

 

Підготувала: Валентина Ващенко,

за матеріалами vuzlib.com

Фото автора

Прочитано 466 разів

Контакти

16600, м.Ніжин Чернігівської області, вул.Графська, 2

Приймальна ректора: (04631) 7-19-67 

Приймальна комісія: (04631) 2-35-88

Приймальна комісія: +380977973948

E-mail: ndu@ndu.edu.ua

Повний телефонний довідник

Партнери

     

    

сайт Національного Еразмус-офісу uarenet 

Google Analytics Alternative