Музейний комплекс

Науково-природничий музей

Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 12011

125-річчю від дня народження української співачки Марії Шекун-Коломийченко присвятили лекцію-концерт «Зов’яла троянда» викладачі та студенти  факультету культури й мистецтв Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя та фахівці Центру гуманітарної співпраці з українською діаспорою.

Народжена в Єлисаветграді випускниця Московської консерваторії 1917 року вже виступала перед земляками-українцями  в музично-драматичному товаристві «Кобзар». До нього її залучив чоловік Федір Коломийченко, тоді ще студент Московського комерційного інституту, уродженець села Прохори на Чернігівщині.

Співачка й економіст присвятили себе українській культурі. Федір у російській столиці, а з липня 1917-го до січня 1919-го в Києві,  видавав українськомовний журнал «Шлях», був обраний членом Української Центральної Ради, працював економістом міністерства торгівлі й промисловості, секретарем міністра праці, виступав із вступним словом про стан української музики перед концертами дружини.

Лірико-драматичне сопрано камерної співачки зачаровувало меломанів у великих коцертних залах Москви, Ленінграду, Одеси, Житомира, Херсона й Самарканду і маленьких хатинках Ніжина й Чернігівщини. Вона виконувала весь відомий тоді світовий репертуар і твори українських композиторів.

«Заслуга М.Шекун-Коломийченко, – писала «Правда» 1925 року під час гастролей у Москві, – що вона знайомить нас із кращими творами чисто української музики…»

Мистецьку атмосферу початку ХХ століття в нашому місті   вдало передали у формі камерного салонного музикування лауреати  міжнародних конкурсів Любов Пархоменко, Сергій Гладарьов, Ярослав Йотка, Анастасія Іваненко-Коленда, Тетяна Дяченко. А якими натхненними були Маріанна Шульга, Світлана Подкользіна, Інна Мехеденко й Анастасія Бадай! Вони прекрасно виконали українські народні пісні,  арії з опер  і романси Миколи Лисенка, Петра Чайковського, Шарля Гуно, Антона Аренського, Жоржа Бізе, Каміля Сен-Санса, Сергія Рахманінова.

Марію Шекун-Коломийченко, як і її чоловіка Федора Коломийченка, спіткала трагічна доля багатьох українських інтелігентів. Їх безпідставно репресували  і розстріляли 1938 року.

Про їхній тернистий і творчий шлях розповіла  ведуча концерту, автор цих рядків.

НАДІЯ ОНИЩЕНКО

Фото ВАЛЕНТИНИ ВАЩЕНКО