Музейний комплекс

Звернення до ректора

Скринька довіри

Науково-природничий музей

15 листопада 2016 року до Гоголівського вишу завітали гості з Києва. Для науковців, студентів університету та ніжинських бібліофілів відбулася цікава презентація новітніх перевидань українознавчих творів Олександра Степановича Афанасьєва-Чужбинського (1816-1875) «Нариси Дніпра» та «Нариси Дністра», які нещодавно побачили світ у львівському видавництві «Апріорі».

З новими книгами присутніх познайомили Олена Крушинська, упорядник та редактор обох видань, науковець, краєзнавець, журналіст, дослідниця пам’яток архітектури України, та Ольга Карпенко, старший науковий співробітник літературно-меморіального Музею «Будинок Т.Г.Шевченка» в м. Києві. Презентацію присвячено 200-ій річниці від дня народження О.С.Афанасьєва-Чужбинського, видатного письменника, публіциста та народознавця.

Дуже приємно, що презентація  нових видань відбулася  у стінах нашого університету. Тому, що саме тут  автора «Нарисів» шанують як відомого випускника Ніжинської гімназії вищих наук. Саме у Ніжині О.Афанасьєв-Чужбинський навчався протягом 1829-1835 років, а також відвідував місто у лютому 1846 та у липні 1853 рр. Шевченкознавці знають його як приятеля молодих років Тараса Шевченка та автора спогадів про нього. Але безцінні етнографічні й краєзнавчі здобутки Афанасьєва-Чужбинського, на жаль, сьогодні мало відомі навіть фахівцям.

Кроком до повернення несправедливо забутого імені О.С. Афанасьєва-Чужбинського у сучасний культурний простір стало перевидання «Нарисів Дніпра» та «Нарисів Дністра» – книжок, у яких зафіксовано правдивий зріз епохи та народного життя українців у середині ХІХ століття, і які у рівній мірі є цікавими для науковців й усіх небайдужих до минувшини нашого народу.

Ініціатор та упорядник перевидання Олена Крушинська  розповіла про історію створення «Нарисів» та їх непересічного автора. Афанасьєв-Чужбинський багато мандрував Україною, вивчав народний побут, збирав фольклор та матеріали для словника української мови. У 1856-1860 роках він здійснив свою найбільшу експедицію, провівши чотири роки на берегах Дніпра й Дністра. Її результатом стало двотомне видання, яке, на думку критиків є «ґрунтовим краєзнавчим та етнографічним дослідженням і водночас захоплюючимхудожнім твором у жанрі дорожніх нотаток з безліччю живих діалогів». Розповідь супроводжувалася демонстрацією візуальної презентації, яка викликала велику цікавість у глядачів, адже упорядниці видання вдалося не тільки зібрати великий масив унікальних історичних фотоілюстрацій до «Нарисів», але й особисто пройти тим самим маршрутом, яким півтора сторіччя тому мандрував О.С.Афанасьєв-Чужбинський, фіксуючи сучасний стан описаних автором місцевостей, населених пунктів та пам’яток минувшини.

Про дружні взаємини Олександра Афанасьєва-Чужбинського та Тараса Шевченка на цікавому історичному матеріалі розповіла Олена Карпенко, яка вже тривалий час досліджує цю тему. Вони потоваришували ще у молодому віці. Разом мандрували Україною, тривалий час разом квартирували у невеличкому київському будиночку, де зараз розташувався літературно-меморіальний музей Тараса Шевченка. У лютому 1846 року вони разом відвідали місто Ніжин, де провели кілька днів, спілкуючись з місцевою інтелігенцією та студентами Ліцею. Ці стосунки двох непересічних діячів були живими, сповненими теплими емоціями, інколи суперечками, але завжди відзначалися глибиною, взаємоповагою та прагненням до порозуміння. Після смерті Великого Кобзаря Афанасьев-Чужбинський написав зворушливу епітафію «Над гробом Т.Г.Шевченка», залишив цікаві спогади про поета.

Презентація викликала велике зацікавлення присутніх та жваве обговорення. Усі бажаючі змогли придбати для власних бібліотечних колекцій примірники «Нарисів» О.С.Афанасьєва-Чужбинського.

Бібліотека Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя висловлює щиру вдячність нашим друзям та колегам, викладачам Є.М.Страшко, Є.М.Луняку та В.В.Мартиненку та студентам-історикам університету, нашим колегам з Центральної міської бібліотеки та Ніжинського краєзнавчого музею ім. І.Г.Спаського за допомогу в організації та активну участь у непересічній зустрічі.