Музейний комплекс

Звернення до ректора

Скринька довіри

Науково-природничий музей

Вже вчетверте в Ніжині зібралися науковці і краєзнавці, викладачі, студенти, журналісти, громадські діячі  на міжнародні Спаські читання з Санкт-Петербургу, Батурина, Києва, Харкова, Чернігова, Глухова, Путивля й Миргорода.  2010 року   тут уперше зібралися науковці з України та Росії аби дослідити дев’яностолітню історію відкриття в нашому місті першого публічного музею. Пленарне засідання було присвячене ролі родини Спаських у соціокультурному просторі. На будинку на вулиці Гребінки відкрили меморіальну дошку, яка сповіщає про те, що тут у сім’ї священика Георгія Спаського 1904 року народився відомий вчений-нумізмат, один із організаторів Ніжинського окружного історичного музею, археолог та мистецтвознавець, згодом хранитель фондів відділу нумізматики Державного Ермітажу в Санкт-Петербурзі Іван Спаський. Його ім’я присвоєно Ніжинському краєзнавчому музею, і воно зблизило науку та культуру російського й  українського міст.

2016 року виповнюється 125 років з дня народження Євгенії Спаської, а наступного – 50 років створення Ніжинського краєзнавчого музею, якому присвоєно ім’я Івана Спаського. Ці дати і визначили тематику доповідей на пленарному та секційних засіданнях.

Етнографічними дослідженнями Спаської, які сьогодні мають наукову і прикладну цінність, зацікавилися  в часи української незалежності. Адже Євгенія і її брат були репресовані комуністичним режимом. Більшу частину життя жінка змушена була проживати в Казахстані, відірвана від рідного коріння і  цікавої творчої роботи.  Це підірвало її моральне і фізичне здоров’я.

Ми дізналися про це не тільки з розповіді її онуки Наталії Юліївни Анохіної, а й з цікавих доповідей. Кандидат історичних наук, науковий співробітник  відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України Інна Тарасенко  прокоментувала листи Є.Ю.Спаської до С.А.Таранущенка, написані на початку 60-х років  ХХ століття. Трохи пізніше з нею листувався і перший директор – організатор Ніжинського краєзнавчого музею В.С.Шоходько.Цю збірку уважно переглянула кандидат історичних наук, завідувачка історичного відділу Ніжинського краєзнавчого музею  Наталія Дмитренко. Наші уявлення про багатогранність таланту Євгенії Спаської доповнила аспірантка кафедри  археології, етнології та краєзнавчо-туристичної роботи  Навчально-наукового іституту історії, етнології та правознавства імені О.М.Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету  імені Т.Г.Шевченка Тетяна Луговик. Інші доповіді й повідомлення стосувалися актуальних теоретичних та методологічних  проблем сучасної музеології, пам’яткознавства, історичної регіоналістики й етнології.

Це був гідний  пам’ятник  нашій землячці, яка повернулася  в рідне місто виставкою в історичному відділі, стендом у музеї історії загальноосвітньої школи №7 – колишньої гімназії імені Пелагеї Кушакевич, де навчалася Євгенія. Про це на зовнішній  стіні давньої будівлі  тепер сповіщає меморіальна дошка, яку урочисто відкрили учасники Спаських читань. Широке коло захоплень Євгенії Спаської, а це кераміка, ткацтво, вишивка й обрядовість, зумів втілити сучасний художник-кераміст з Миргорода Андрій Бібко. Його й сфотографувала з Наталією Анохіною Олена Іваницька.

Родина Спаських об’єднала навколо себе  людей,  яким болить українська історія.

НАДІЯ ОНИЩЕНКО