Музейний комплекс

Звернення до ректора

Скринька довіри

Науково-природничий музей

26 – 27 травня 2023 року в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя пройшла Всеукраїнська наукова конференція «Показати свій народ як у чистому дзеркалі»: життєтворчий феномен Ганни Барвінок, приурочена 195-річчю від дня народження письменниці.

Організаторами наукового зібрання стали: Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Інститут Івана Франка НАН України, Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, Обласний історико - меморіальний музей-заповідник П.Куліша «Ганнина Пустинь», ВГО «Союз Українок», Центр регіонального вивчення культури Полісся. Конференція проходила під патронатом Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя та Чернігівської обласної військової адміністрації. Проходила конференція у змішаному режимі спілкування оф-лайн та он-лайн на платформі ZOOM.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися: ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, заслужений працівник освіти України, доцент Олександр Самойленко, Уповноважений із захисту державної мови, кандидат філологічних наук Тарас Кремінь, секретар Ніжинської міської ради Юрій Хоменко, який за дорученням голови Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслава Чауса вручив Почесну грамоту ОДА за особистий вагомий вклад у розвиток науки доценту Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Наталії  Демченко. Подякою Голови ОДА нагороджено також доцента НДУ В’ячеслава Прудька.

Від імені наукової спільноти України конференцію вітали: доктор філологічних наук, академік Національної академії наук України, директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський (Київ) та доктор філологічних наук, член-кореспондент НАН України, професор, директор Інституту Івана Франка НАН України Євген Нахлік  (Львів).

Докторка економічних наук, професорка Національного університету «Львівська політехніка», Голова ВГО « Союз Українок» Орислава Сидорчук на підтримку акції союзу « Калина» посадила кущ калини на території Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, а також вручила Подяки ВГО «Союз Українок» ректору НДУ Олександру Самойленку та міському голові Ніжина Олександру Кодолі. На зібранні також було презентовано ювілейний конверт та марку, як були випущені Укрпоштою до сторіччя з дня заснування ВГО «Союз Українок».

Звернення до учасників конференції директора Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, кандидата наук з державного управління Олега Паски зачитала спеціаліст Департаменту освіти і науки, магістр богослов’я Ореслава Хомик.

З вітальним словом до учасників наукового зібрання звернувся  керівник Центру регіонального вивчення культури Полісся, заслужений діяч науки і техніки України, доктор філологічних наук, професор Ніжинського державного університету Григорій Самойленко.

А потім конференція розпочала своє пленарне засідання на якому з доповідями виступили: професор Василь Яременко « Мемуарно-епістолярна спадщина Ганни Барвінок» (Київ); докторка філологічних наук, професорка кафедри фольклористики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олена Івановська «Олександра Білозерська-Куліш: в обороні української ідентичності»; професор Євген Нахлік «Ганна Барвінок та Іван Франко у взаєминах, характеристиках та оцінках» ( Львів).

Після традиційної брейк-кави розпочалася презентація наукової монографії  Григорія Самойленка «Пантелеймон Куліш і Ганна Барвінок: доля, Україна, любов (мотронівський період життя і творчості). Модераторка презентації докторка філологічних наук, заступниця директора з наукової Інституту Івана Франка НАН України надала слово автору монографії професорові Григорію Самойленку. З відгуками та рецензіями на книгу виступили: доктор філологічних наук, професор Львівського національного університету імені Івана Франка Святослав Пилипчук; член Національної спілки письменників України, кандидат педагогічних наук, доцент НДУ Олександр Забарний; директорка Центру гуманітарної співпраці з українською діаспорою Надія Онищенко; кандидатка філологічних наук, доцента кафедри прикладної лінгвістики національного університету « Львівська політехніка» Оксана Левицька. Відбулася традиційна для такого заходу автограф-сесія з автором.

А потім розпочалася робота науковців у секціях. 27 науковців з Києва, Львова,  Харкова, Луцька, Чернігова, Ніжина, Дніпропетровська, Вінниці, Бердянська виголосили свої наукові доповіді на конференції. Завершився перший день наукового зібрання екскурсією до Музейного комплексу Ніжинського державного університету.

27 травня учасники конференції виїздили з Ніжина до Оленівки, де вшанували пам'ять Ганни Барвінок на могилі письменниці в  Мотронівці, здійснили екскурсію до музею-заповідника П.Куліша «Ганнина Пустинь», провели Круглий стіл «Доля нашого жіноцтва стоїть тепер на переломі»: націокультурний чин українок минулого і сучасності.

У конференції брав участь Лесь Хонда.

Вшановуємо Ганну Барвінок