Історико-юридичний факультет

Кафедра всесвітньої історії та міжнародних відносин

Кафедра історії України

Кафедра політології, права та філософії

Новини факультету

Конференції

Документальні фільм

Матеріально-технічна база

Абітурієнтам

Жінки у STEM

Жінки у STEM — конкурс статей, присвячений жінкам в точних і природничих науках. Конкурс пройшов з 1 по 30 червня 2019 року; організатори — ГО «Вікімедіа Україна» разом із Фондом ООН у галузі народонаселення. В рамках конкурсу писали про жінок у STEM-науках. Основний напрямок — біографічні статті про жінок-науковиць у галузі STEM. Однак, тему конкурсу можна було трактувати й ширше та писати також про жінок, які не є науковицями, але пов'язані з точними та природничими науками (наприклад, підприємиці у цій галузі); оглядові теми (наприклад, списки чи статті про явища, пов'язані із жінками у STEM). Мета: робити більш видимими досягнення жінок в науці, допомогти зменшити загальний гендерний дисбаланс у Вікіпедії.

Результати: у конкурсі «Жінки у STEM» взяло участь 48 користувачів і користувачок, які створили й поліпшили 500 статей. Було створено близько 140 статей про українських науковиць, котрі працюють над STEM-дисциплінами.

Керівник Центру ГО Олександр Желіба взяв участь у роботі журі конкурсу статей Вікіпедії «Жінки у STEM» (2019 р.).

WikiGap 2021

Українська частина міжнародної кампанії WikiGap (5-21 березня 2021 р.) — акції із наповнення української Вікіпедії статтями про видатних жінок. Марафон проводить ГО «Вікімедіа Україна» у партнерстві з Посольством Швеції в УкраїніНаціональним демократичним інститутом та Фондом ООН у галузі народонаселення. Мета: зменшення гендерного дисбалансу у Вікіпедії і створення статей про визначних жінок: науковиць, підприємиць, мисткинь, жінок у політиці та культурі тощо. Статистика показує, що на жінок припадає лише приблизно одна сьома біографічних статей в українській Вікіпедії. Також важливо показати світові досягнення видатних жінок для боротьби за загальну гендерну рівність. Результати: створено 669 статей, 55 статей покращено, 2 статті отримали статус доброї.

Керівник Центру ГО Олександр Желіба створив 28  статей української Вікіпедії завдяки перекладу з інших мов та редагуванню: Сексуальне насильство проти корінних американок (43612) · Стерилізація корінних американок (42955) · Флоренс Шотрідж (31891) · Беатріче Медицина (29218) · Гендерні ролі індіанців Північної Америки (28690) · Мері Боус (25834) · Дагомейські амазонки (25107) · Елізабет Бендер Роу Клоуд (22766) · Марія Жовтий Кінь Відважне серце (20938) · Індіанці та рух суфражисток США (19474) · Марія Луїза фон Ларіш-Валлерзе (18772) · Гледіс Тантаквіджун (17589) · Емма Філдінг Бейкер (15582) · Ціаніна Ломавайма (13877) · Една Пайсано (12532) · Люсі Ніколар Пулав (12203) · 1-й окремий жіночий піхотний батальйон імені Емілії Плятер (11576) · Індіанський фемінізм (11422) · Фіделія Філдінг (10709) · Декстра Куотскуйва (10398) · Гелена фон Вечера (9445) · ДжоАллін Аршамбо (8437) · Люцина Герц (8332) · Жіночі підрозділи єзидів (5977) · Марі Луїза Боттіно Болдвін (4735) · Ренія Катарін Рамірес (4637) · Гелена Юнкевич (3357) · Дечен Яндзом Вангчук (3320). Стаття Жіночий герб отримала статус доброї.

Консультативна зустріч представниць та представників гендерних центрів ЗВО і дослідницької спільноти

29.01.2021. відбулася онлайн консультативна зустріч представниць та представників гендерних центрів ЗВО і дослідницької спільноти, організована громадською експертною Радою з гендерних питань при МФО «Рівні можливості».

Зустріч сприяла поновленню та налагодженню нових зав’язків активістської дослідницької спільноти ЗВО, визначення планів подальшої активності в Україні, проєктування спільних заходів. Учасниці та учасники визначили як стратегічні лінії активності включення гендерного компоненту до освітнього процесу ЗВО, розширення тематики наукових досліджень, поширення позитивних практик створення ґендерночутливого освітнього середовища.. Особливу увагу приділено участі у розробці Стратегії впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року.

Інші заходи

• Зустріч на тему «Жінки, знайте свої права». – 5 березня 2020, Ніжин, місквиконком. – доповідь на тему «Гендер, гендерні ролі та гендерні стосунки».
  • Фахове обговорення проєкту Стандарту базової сетедньої освіти. Історична та громадянська галузь. – Київ. – 18 лютого 2020 р.
  • ХІІІ обласна науково-практична конференція «Жінки Чернігівщини: історія і сучасність» на тему: «Жінка в умовах сучасної реальності: самоідентифікація і перспективи» - Чернігів, 25 листопада 2020 р. – Доповідь: «Висвітлення питань емансипації жінок Чернігівщини на уроках історії»
  • Онлайн-толока EdCamp Ukraine: для розуму і серця. Інструменти якості освітніх матеріалів, безпеки та доброчесності в підсумках року (наявні питання антидискримінаційного аналізу підручників). - Онлайн, 22.12.2020.
  • Міжрегіональна онлайн-коференція «Системність та послідовність у новостворених підручниках для НУШ» (наявні питання антидискримінаційного аналізу підручників). - Онлайн, 22-24.12.2020.