Круглий стіл, організований кафедрою історії України Гоголівського вищу, об’єднав три дати: 300-річчя освячення Благовіщенського собору та заснування Благовіщенського чоловічого монастиря, 300-річчя перенесення Іржавської ікони Божої Матері та 100-річчя канонізації Святителя Іоанна Тобольського (Максимовича). За ним зібралися науковці, музейники і духовні особи з Києва, Чернігова, Ніжина і Путивля, які досліджують актуальні проблеми  вивчення, охорони та збереження сакральної спадщини північнодніпровського лівобережжя.

Їх радо вітав перший проректор Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя Олександр Бойко, молитовно підтримав високопреосвященніший архієпископ Ніжинський і Прилуцький Іриней.

Духовно повчальною є історія Ніжинського храму, заснованого коштами і зусиллями  Стефана Яворського. Її розповідав на основі архівних джерел кандидат історичних наук, доцент Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка Дмитро Гапоненко. Професора Ніжинського університету, доктора історичних наук Сергія Лепявка зацікавило церковне будівництво в Чернігові на початку ХVІІІ століття. Директор бібліотеки нашого вишу Олександр Морозов доповів про підтримку Ніжинських церков гетьманом Іваном Мазепою, кандидат історичних наук, доцент Київської духовної академії Ігор Хроненко – про ХІV Всеросійський археологічний з’їзд,  який розглядав старожитності Чернігова. Надіється на перевидання історико-статистичного опису Чернігівської єпархії кандидат історичних наук, доцент Чернігівського національного університету імені Т.Г.Шевченка Олександр Тарасенко. Цікаву реконструкцію первісного типу Воскресенського дерев’яного храму початку ХVІІІ століття в Любечі зробив археолог, науковий співробітник Чернігівського обласного історичного музею імені В.В.Тарновського Олександр Бондар.

Учений секретар Державного історико-культурного заповідника в м. Путивль Надія Сторчака, розповідаючи про сакральну архітектуру Путивльщини, звернула увагу на стан збереження та реставрації церковних споруд. Поруйновані в атеїстичні часи, вони сьогодні реставруюються за кошти громад, не фахово, не враховуючи думки спеціалістів.

Схожа ситуація і в Ніжині. Часом меценат або ж священик вирішує які двері чи вікна треба вставити у стародавні будівлі, перетворюючи храми в еклектичні споруди з церковною символікою. Отож і світській, і церковній владі треба частіше збиратися за круглими столами аби грамотно розв’язувати проблеми збереження сакральної спадщини. Окремого обговорення потребує релігійна освіта в сучасних умовах реформування освітньої системи в Україні. Дискусію з цього приводу викликав виступ  кандидата філософських наук, доцента Чернігівського національного педагогічного університету  імені Т.Г.Шевченка Анатолія Кислого.

Надія Онищенко