22 вересня 2016 року в стінах нашого університету відбулися  Всеукраїнські  Грищенківські читання,  організовані кафедрою української мови спільно з Інститутом української мови НАН України та кафедрою української мови Національного педагогічного університету імені  М. П. Драгоманова, присвячені 80-річчю з дня народження Арнольда Панасовича Грищенка -  доктора  філологічних наук,   професора,   академіка Академії педагогічних наук України,   Заслуженого  діяча  науки і техніки України, випускника Ніжинського педагогічного інституту 1958 року.

Загалом  у читаннях   взяли участь 132 учасники, які представляли науково-дослідні установи   всієї  України   -  Києва, Львова, Харкова, Полтави, Запоріжжя,  Чернівців, Кривого Рогу, Миколаєва, Вінниці, Донецька, Чернігова та ін.

Із вітальним словом до учасників    поважного    зібрання звернувся ректор  Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя  доцент Самойленко О. Г.   Він відзначив важливий внесок академіка Грищенка А.П. у розвій українського мовознавства  та розвиток наукового потенціалу кафедри української мови Ніжинського університету.

Також  привітали учасників читань Бойко Н.І., доктор філологічних наук, професор,  завідувач кафедри української  мови; Єрмоленко С. Я., член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор,  завідувач відділу стилістики та культури мови Інституту української мови НАН України;  Висоцький А. В., доктор філологічних наук, професор, декан факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.

Великий інтерес присутніх викликала  презентація «Милістю Божою мовознавець і педагог».

На пленарному засіданні свої доповіді презентували  Єрмоленко С. Я., член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор,  завідувач відділу стилістики та культури мови Інституту української мови НАН України; Городенська К. Г., доктор філологічних наук, професор, завідувач відділу граматики та наукової термінології Інституту української мови НАН України; Мойсієнко А. К., доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри сучасної української мови Інституту української філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Корж Н. М., директор Ріпкинської гімназії, заслужений працівник освіти України, розповіла присутнім про вшанування пам’яті А. П. Грищенка на рідній землі.

За круглим столом зібралися фахівці-філологи для обговорення проблеми «Лінгвостилістика як інтерактивна галузь сучасного українського мовознавства».

Основними напрямами роботи наукового зібрання стали:  наукові студії академіка А. П. Грищенка, актуальні питання лексикології та фразеології, проблеми морфології української мови, актуальні питання синтаксису української мови, лінгвістична інтерпретація тексту.

Для гостей було проведено екскурсії до картинної галереї та музею Миколи Гоголя, до Музею рідкісної книги.