27-29 березня 2024 року у місті Варшава відбувся Медіаграмотний ретрит від проєкту IREX «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті». На ньому були присутні 50 вчительок та вчителів із 8 областей. Представником Ніжина був викладач кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Олександр Желіба, який за сумісництвом працює у Ніжинському ліцеї Ніжинської міської ради при НДУ імені М. Гоголя. Разом з тим, приємно було бачити на заході випускників нашого університету, зокрема випускницю історико-юридичного факультету Ірину Кобижчу.

Основний ідея заходу – інтегрувати медіаграмотність в шкільні предмети середньої школи. Передбачається, що це матиме кілька наслідків:

• Підвищення рівня обізнаності. Учні будуть компетентнішими у розумінні та аналізі медійного контенту, що сприятиме їхній критичній освіченості та здатності відрізняти достовірну інформацію від маніпулятивної.
  • Збільшення інтерактивності. Інтеграція медіаграмотності може стимулювати активнішу участь учнів у освітньому процесі через використання сучасних медійних технологій та інтерактивних методів навчання.
  • Розвиток критичного мислення. Учні будуть навчатися аналізувати та оцінювати медійний контент з різних культурних, соціальних та етичних перспектив, що сприятиме розвитку їхнього критичного мислення та уміння бачити різноманітні точки зору.
  • Підвищення зацікавленості. Використання медійних технологій у освітньому процесі може зробити матеріал цікавішим та зрозумілим для учнів, що позитивно позначиться на їхній мотивації та зацікавленості у вивченні предметів.
  • Зменшення впливу дезінформації. Виховання медіаграмотності допоможе учням розрізняти факти від фейків та маніпуляцій, що сприятиме формуванню їхньої відповідальності та самоконтролю при споживанні медійного контенту.
  • Підвищення рівня життя. Прийняття рішень на основі достовірної виваженої інформації дозволяє поліпшити рівень життя як окремої людини, так і місцевої громади та країни в цілому.

Задля ефективної інтеграції медіаграмотності у шкільні предмети потрібна активна участь ЗВО. Зазначимо кілька ефективних практик, які можна використовувати:

• Оновлення програм. ЗВО повинні постійно оновлювати свої програми та курси з урахуванням змін у медійному середовищі та вимог сучасного освітнього процесу. Так, освітня програма «Середня освіта (історія)» другого (магістерського) рівня вищої освіти є практично орієнтованою на медіаграмотність. Вивчення новітньої історії України та світу є продуктивним в плані підвищення рівня медіаграмотності здобувачів освітніх послуг й розвитку їхньої інформаційно-цифрової комплектності.
  • Розробка спеціалізованих курсів. ЗВО можуть створювати курси та програми, спрямовані на навчання майбутніх учителів методам інтеграції медіаграмотності в освітній процес. Ці курси можуть включати теоретичні знання про медіаграмотність, приклади кращих практик, методи навчання та оцінювання.
  • Практичні вправи та проекти. ЗВО можуть надавати студентам можливість практично застосовувати свої знання про медіаграмотність шляхом участі в проєктах та вправах, що включають створення медійних ресурсів, аналіз медійних текстів тощо.
  • Співпраця з практикуючими вчителями. Важливою частиною підготовки учителів є практичний досвід. ЗВО можуть співпрацювати зі школами та педагогічними колективами для надання студентам можливості спостерігати, аналізувати та практикувати інтеграцію медіаграмотності у реальному освітньому середовищі.
  • Консультування та підтримка. Важливою складовою підготовки учителів є підтримка та консультування з боку фахівців у галузі медіаграмотності. ЗВО можуть забезпечувати студентам доступ до фахових консультантів та ресурсів для підтримки їхнього розвитку у цій сфері.

Захід супроводжували нові знайомства , розмови, цікава спільна робота, заряд енергії , радість, натхнення, прогулянки, кавування, та багаж родзинок з медіаграмотності!

Дякуємо організаторам за неймовірно крутий захід !!!

#ВивчайТаРозрізняй #L2D #IREX