8-9 червня 2023 р. у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя пройшла Всеукраїнська науково-практична конференція «375-річчя Ніжинського полку Війська Запорозького», у якій, крім науковців Ніжина, брали участь дослідники з Волинського національного університету імені Лесі Українки, Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, Інститут історії України НАН України, Інституту української археографії та джерелознавства ім. Михайла Грушевського НАН України, Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця», Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, Українського державного університету імені М. Драгоманова, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

До учасників конференції з вітальними словами звернулися ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, кандидат історичних наук, доцент, Заслужений працівник освіти України Олександр Самойленко, керуючий справами виконавчого комітету Ніжинської міської ради Валерій Салогуб, заступник керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, доктор юридичних наук Радим Губань, Генеральний директор Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця», кандидат історичних наук Наталія Реброва та директор благодійного фонду «Ніжен», голова громадської спілки «Ніжинське товариство «Просвіта» Микола Шкурко, які зазначили про важливість в умовах війни об’єктивно вивчати та популяризувати наше героїчне минуле, пов’язане з козаччиною та добою Гетьманщини, науково викривати ворожі наративи, перемагати ворога не лише на військовому фронті, але й на науковому та інформаційному. Саме підтримка і розвиток державницького та наукового потенціалу України в умовах російсько- української війни, збереження історичних і культурних традицій, національної ідентичності українського народу мають пріоритетне значення.

Особливий інтерес та жваве обговорення викликали доповіді Володимира Пришляка (Луцьк), Сергія Лепявка (Ніжин) та Сергія Токарєва (Чернігів), Радима Губаня та Дмитра Мележика (Київ). У межах конференції відбулася презентація та обговорення: монографії Сергія Коваленка «Ніжинський полк Війська Запорозького 1648–1686 років: історичний нарис»; проєкту Миколи Шкурка на конкурс грантів ПРООН «Підвищити рівень безпекової стійкості населення громади шляхом проведення заходів з відзначення 375-річчя відновлення української держави Військо Запорозьке і 375- річчя заснування Ніжинського полку Війська Запорозького»; фільму Володимира Бичека «1991-1993. Козацтво Чернігівщини»

Неформальне спілкування дало свої позитивні результати - склалося коло дослідників козацько-шляхетського державотворення з центром у Ніжині. 9 червня учасники конференції долучилися до загальноміських святкових заходів за участі міського голови Ніжина Олександра Кодоли, голови Ніжинської районної ради Анатолія Красносільського, першого проректора нашого університету Оксани Тарасенко та директора бібліотеки Олександра Морозова. Присутні поклали квіти до погруддя Хмельницького в пам`ять про мужніх героїв, які ціною власного життя боронили право на існування як Гетьманської, так і сучасної України, та вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання.

«Війна дає нам можливість усвідомити нашу самоідентичність та згадати нашу історію» – зазначила проректор університету Оксана Тарасенко під час свого виступу на мітингу. Очільник міста передав Олександру Морозову козацьку шаблю як подарунок музею з нагоди 250-річчя з дня народження Юрія Лисянського, українського мореплавця, нащадка ніжинської козацької родини. Після проведення короткого мітингу була проведена екскурсія місцями майбутнього Історико-культурного заповідника «Ніжин – полкове місто Війська Запорозького» та круглий стіл «Практичні аспекти вивчення та збереження пам'яток козацької доби».

Тому, пам’ятаємо, вивчаємо, боремося та перемагаємо ворога на воєнному та інтелектуальному фронті!!! СЛАВА УКРАЇНІ!!!