4 лютого на базі Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя відбулася Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція «Літературна творчість представників Ніжинської вищої школи: гуманітарний дискурс». Організатором виступила кафедра літератури, методики її навчання, історії культури та журналістики Навчально-наукового інституту філології, перекладу та журналістики. У програму конференції включено більше 40 доповідей учасників із різних наукових та освітніх закладів: Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України, Університету Григорія Сковороди в Переяславі, університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, Академії Державної пенітенціарної служби  (м. Чернігів),Ніжинського обласного педагогічного ліцею Чернігівської обласної ради тощо.

Із привітальним словом до учасників конференції звернувся ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, кандидат історичних наук, доцент Самойленко Олександр Григорович. Він зазначив, що розглядається питання проведення на базі університету Форуму письменників сучасності, випускників НДУ імені Миколи Гоголя, продовжувачів та зберігачів традицій Ніжинської вищої школи.

Напутнє слово прозвучало й від директорки Навчально-наукового інституту філології, перекладу та журналістики, кандидатки філологічних наук, доцентки Клипи Наталії Іванівни. Вона наголосила на важливості заходу в аспекті популяризації художніх та наукових здобутків працівників і  випускників нашого університету.

Модератор заходу, доктор педагогічних наук, професор, завіду­вач кафедри літератури, методики її навчання, історії культури та журналістики Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Бондаренко Юрій Іванович окреслив ключовий напрямок роботи конференції – ушанування пам’яті видатних випускників Ніжинської вищої школи.

Із доповідями виступили:  доктор філологічних наук, старший науковий співробітник Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України Федорук Олександр Олександрович; доктор філологічних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України, керівник Гоголезнавчого центру Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Михед Павло Володимирович;  докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови, методики її навчання та перекладу Ніжинського державного університету Бондаренко Алла Іванівна; докторка педагогічних наук, кандидатка філологічних наук, професорка кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання Університету Григорія Сковороди в Переяславі Токмань Ганна Леонідівна; докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови і літератури Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка Жила Світлана Олексіївна, викладачі кафедр та студенти Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя тощо.

У першу чергу прозвучали доповіді, присвячені діяльності тих постатей, чиї ювілеї припадають на 2022 рік. Це Опанас Маркович, Євген Гребінка, Євген Гуцало.

2 лютого виповнилося 210 років від дня народження Євгена Павловича Гребінки (1812 – 1848 рр.) – письменника, перекладача, педагога, громадського діяча. Із доповіддю «Творчість Євгена Гребінки: особливості інтерпретації»виступилакандидатка філологічних наук, доцентка кафедри літератури, методики її навчання, історії культури та журналістики Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Капленко Оксана Миколаївна. Науковиця зазначила, що в різні часи, не зважаючи на достатньо високу оцінку творчості митця, гребінкознавство все ж розвивалося доволі повільно і потребує активізації наукових сил, спрямованих на вивчення спадщини видатного письменника. Вона назвала етапи розвитку гребінкознавства, підкреслила роль дослідників у цьому процесі.

У цьому році громадськість святкує 200-річчя з дня народження видатного фольклориста та етнографа Опанаса Марковича. Про непрості взаємини О. Марковича та Пантелеймона Куліша говорив доктор філологічних наук, старший науковий співробітник Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України Федорук Олександр Олександрович.

Ушануванню пам’яті письменника Євгена Гуцала, чиє 85-річчя припадає на січень 2022 року, присвячені теми доповідей  Клипи Наталії Іванівни, Вакуленко Галини Михайлівни, Бондаренко Алли Іванівни,Хархун Валентини Петрівни, Пасік Надії Михайлівни.   Зокрема, Бондаренко Алла Іванівна окреслила карнавальний дискурс у мовостилі письменника, зв’язки художнього та філософського мислення у творчості автора.

Критичному аналізу підлягали і твори сучасників, викладачів кафедри літератури, методики її навчання, історії культури та журналістики Навчально-наукового інституту філології, перекладу та журналістики Забарного Олександра Вадимовича та Бондаренка Юрія Івановича. Зокрема, Токмань Ганна Леонідівна зупинилася на темі «Смисли й поетика абсурду в оповіданнях Юрія Бондаренка (збірка ««Шахтар» 1:1 «Бешикташ»»), зазначивши екзистенційну сутність творів автора книги, а в доповіді Жили Світлани Олексіївни проаналізованообраз Лесі Коцюби в драмі Олександра Забарного «Леся».

Інтерес і жваве обговорення викликали виступи інших учасників конференції, які згадували Миколу Гоголя, Федора Вовка, Олексія Плюща, Олену Печорну тощо.

У кінці заходу накреслено подальші шляхи в дослідженні творчості представників Ніжинської вищої школи. Усі учасники конференції  отримають сертифікати.

Надія Подоляка, доцентка кафедри літератури, методики її навчання,

історії культури та журналістики;

Юрій Бондаренко, професор кафедри літератури, методики її навчання,

історії культури та журналістики.