6 жовтня 2017 року в стінах Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя відбулася щорічна   наукова конференція  «Всеукраїнські Грищенківські читання», організована кафедрою української мови спільно з Інститутом української мови НАН України, присвячена 81-й річниці від дня народження  Арнольда Панасовича Грищенка.

Славне ім’я Грищенка А.П. – випускника історико-філологічного факультету Ніжинського педагогічного інституту ім. М. Гоголя 1958 року, доктора філологічних наук, професора, дійсного члена Академії педагогічних наук України, дійсного члена Академії вищої школи України, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата премії імені І.Я. Франка Національної академії наук України, видатного українського мовознавця – загальновідоме, глибоко шановане як в Україні, так і в усьому слов’янському лінгвістичному світі.

У конференції взяли участь 97 учасників, які представляли науково-дослідні установи  всієї  України – Києва,   Полтави,   Луцька, Сум,   Вінниці,   Чернігова, Ніжина та ін.

Відкрила наукове зібрання доктор філологічних наук, професор Бойко Н. І., яка зазначила, що науковці України вже одинадцятий рік поспіль у стінах нашого університету пошановують світлу пам'ять А. П. Грищенка – видатного науковця, яскраву і мудру особистість, прекрасну інтелігентну людину.

Із вітальним словом до учасників конференції звернувся ректор  Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, доцент Самойленко О. Г. Він відзначив важливий внесок відомого вченого, академіка Грищенка А. П. у розвій українського мовознавства  та розвиток наукового потенціалу кафедри української мови Ніжинського університету.

Великий    інтерес    присутніх     викликала     відеодоповідь       доктора  філологічних наук,  професора,  директора  Інституту  української мови НАН України  Гриценка П. Ю.

На пленарному засіданні свої доповіді презентували  Зеленько А. С.,    доктор філологічних наук, професор;  Бойко Н. І., доктор філологічних наук, професор, завідувач  кафедри української мови Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя;  Пугач В. М., кандидат   філологічних наук,  доцент.

Зі спогадами про спілкування з Грищенком А.П. у студентські та викладацькі роки поділився  з  учасниками конференції Зеленько А.С., який навчався разом із ним у Ніжинському педінституті.

Бойко Н.І. у своєму виступі озвучилаосновні віхи біографії та наукові досягнення видатного вченого, академіка, педагога від Бога.

Пугач В. М.  розповіла присутнім про студентські роки Арнольда Грищенка в контексті функціонування кафедр філологічного факультету в період 50-60 років 20 ст.

Основними напрямами секційної роботи наукового зібрання стали:  науковий доробок   академіка А. П. Грищенка, проблемні питання історії української мови, семантичні аспекти функціонування  лексики та фразеології української мови, проблемні питання сучасної морфології, актуальні питання сучасного синтаксису, лінгвістична інтерпретація тексту, наукові студії молодих дослідників.

У форматі секційних  засідань  науковці  виступили з цікавими й актуальними для  філологічної  науки темами, відбулася презентація досліджень науковців – учасників конференції.

Про свої наукові здобутки заявили й молоді дослідники – аспіранти й магістранти Інституту української мови НАН України, Ніжинського університету імені Миколи Гоголя, Київського національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова та інших вишів.

Великий інтерес присутніх викликала  презентація наукових здобутків видатного науковця і талановитого педагога Арнольда Панасовича Грищенка.

За інформацією кафедри української мови НДУ