Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 12010

Напередодні Дня незалежності Республіки Польща, 10 листопада 2016 року, до стін Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя завітав на зустріч з професорсько-викладацьким складом та студентством історико-юридичного факультету заступник директора Центру польсько-російського діалогу та згоди у Варшаві доктор Лукаш Адамський.

Центр польсько-російського діалогу та згоди є державною юридичною особою, створеною на підставі закону, прийнятого польським Сеймом 25 березня 2011 року. Метою діяльності є ініціювання та підтримка заходів, які відбуваються в Республіці Польща та Російській Федерації.

До уваги аудиторії була представлена лекція на тему: «Чому Польща підтримуватиме Україну? Висновки двадцятип’ятирічних польсько-українських відносин», яка викликала неабиякий інтерес слухачів.

На початку зібрання наш польський гість акцентував увагу на роботі центру та його назві, пояснивши, що дана установа була створена польським Сеймом для вивчення маловідомих і суперечливих сторінок польсько-російських відносин. Проте в світлі останніх подій, ролі та місця в них Російської Федерації, ставлення офіційної Москви до Центру польсько-російського діалогу та згоди у Варшаві є прохолодним. Тому сферою інтересів польської установи стало вивчення історії польсько-радянських взаємин загалом та польсько-українських зокрема. Лектор всебічно проаналізував стан українсько-польського співробітництва за останні 25 років, зауваживши на його проблемах та перспективах. Особливу увагу Лукаш Адамський приділив історичним проблемам, які стали наріжним каменем у сучасних українсько-польських відносинах – постать Степана Бандери, діяльність ОУН-УПА, акція «пацифікація», Волинська трагедія тощо.

Незважаючи на протиріччя в оцінках минулого, доктор наголосив на тому, що владні структури Республіки Польща не мають територіальних претензій до України, визнають та всіляко підтримують її суверенітет і вважають Україну стратегічним партнером Польщі. На сьогоднішній день у польському суспільстві спостерігається позитивна динаміка сприйняття українців і нашої держави.

Відповідаючи на запитання аудиторії, лектор запропонував шляхи подолання асиметрії історичної пам’яті: проведення українсько-польських наукових форумів, створення спільних культурних, освітніх та наукових закладів, відкритий діалог між провідними науковцями та студентською молоддю.

Історико-юридичний факультет Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя висловлює щиру вдячність доктору Лукашу Адамському за змістовну та цікаву зустріч та сподівається на співпрацю в майбутньому.

Кузьменко Ю.В., доцент кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин,

Мартиненко В.В., декан історико-юридичного факультету