Тема європейської інтеграції надзвичайно актуальна на сучасному етапі політичного розвитку України. Не втрачає власної важливості вона й у Європейському Союзі, де процес інтегрування нових членів триває постійно. З метою дослідження історичного досвіду та політичних перспектив складного інтеграційного процесу в європейську спільноту, протягом двох днів 20-21 жовтня на історико-юридичному факультеті Ніжинського університету працювала міжнародна конференція молодих науковців.

Масштабний науковий захід відбувся завдяки спільній та щирій ініціативі української та польської сторін. Ніжинські викладачі та їх колеги з Кракова ще минулого навчального року запланували наукову конференцію для студентів та молодих науковців. Менше ніж за півроку ініціатива втілилась у життя. З Інституту політології Краківського педагогічного університету до Ніжинської вищої школи завітала чисельна делегація у складі одинадцятьох небайдужих до проблем Європи студентів та викладачів.

Неабияку зацікавленість до непересічного наукового зібрання виявила й вітчизняна молодь. Зокрема, студенти-історики та політологи історико-юридичного факультету нашого університету, молоді дослідники з Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського університету імені Бориса Грінченка, Київського міжнародного університету, Запорізького національного університету.

Конференція розпочалася з вітального слова ректора Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Олександра Самойленка, який підкреслив важливість наукового зібрання, побажав плідної та конструктивної роботи його учасникам і висловив надію на співпрацю у майбутньому. Цю думку підтримали й керівники польської делегації, які висловилися за поглиблення та розширення співпраці між обома навчальними закладами. Польськими колегами – Лукашом Стахом та Матеушем Камьонкою було наголошено, що ця конференція – це «перша ластівка», яка має започаткувати цілу низку спільних заходів.

Допомагали спрямовувати молодечі думки у вірне русло і вже знані у наукових колах дослідники – доктор політичних наук, професор Олександр Бойко,  доктор політології Лукаш Стах, доктор політичних наук, професор Фелікс Барановський, доктор політичних наук, професор, член-кореспондент Академії політичних наук України Анастасія Некряч, магістр політології Матеуш Камьонка.

Справедливими були слова першого проректора Олександра Бойка  щодо справді міжнародного статусу конференції. Адже раніше, як зазначив Олександр Дмитрович, коли приїздив один білорус чи казах, то захід вже вважався міжнародним. У свою чергу конференція «Європейська інтеграція: історичний досвід та політичні перспективи» мала представницьку польську делегацію, що не може не радувати, адже демонструє непідробний інтерес польських науковців та студентів до проблематики, що є такою важливою для нашої держави.

Окрім роботи пленарного засідання перший день конференції запам’ятався учасникам, а особливо гостям із Республіки Польща цікавою культурно-дозвіллєвою програмою. Всі бажаючі відвідали колоритні музеї Ніжинської вищої школи, а також мали змогу взяти участь у неформальному компоненті програми – знайомстві з ніжинським студентством. Під враженням від Ніжина та місцевих мешканців магістр політології з Кракова Матеуш Камьонка, який до речі в Україні вже не вперше, зауважив, що сюди хочеться повертатися знову і знову, тому неодмінно завітає до України, Ніжина та Гоголевого вишу, як тільки випаде нагода.

Польські студенти та їх керівники взяли участь цього дня ще в одному науково-практичному форумі, організованого з ініціативи товариства поляків у Ніжині «Астер». Захід був присвячений ролі Ніжина в контексті польсько-українських відносин. У його роботі взяв участь Генеральний Консул Республіки Польща в Києві Томаш Дедерко.

Другий день конференції відзначився цікавими секційними засіданнями, основну участь в яких брали молоді науковці з Польщі та України. Оригінальні думки молоді щодо багатьох проблем європейського та українського політикуму розпалювали тривалі дискусії, до яких долучалися і викладачі та гості заходів.

На думку більшості учасників конференція була настільки жвавою, плідною та доброзичливою, що нагадувала дружню бесіду про євроінтеграцію, до якої хотілося приєднатися. На завершення міжнародного наукового зібрання учасники висловили  надію, що подібні заходи стануть традиційними та розширюватимуть горизонти співпраці. Гості з Польщі, які за короткий час стали для ніжинського студентства добрими друзями, висловили щирі сподівання, що й молодь з Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя незабаром завітає до Кракова.  Прощання у неформальній обстановці душевної та відвертої україно-польської бесіди подарувало надію на скору зустріч.

Михайло Ломоносов

Галерея зображень