Нещодавно наша держава відзначила 25-ту річницю з моменту проголошення своєї незалежності. Тернистий шлях пройшла Україна, торуючи дорогу до прийняття Акту проголошення незалежності 24 серпня 1991 року. Не одне покоління українців боролися за волю та суверенітет своєї Батьківщини, покладаючи своє життя на вівтар великої справи. У складних умовах сьогодення сучасне покоління продовжує славні традиції боротьби за збереження незалежності України та її територіальної цілісності, а також з глибокою шаною ставиться до її творців.

Вже в одинадцяте на історико-юридичному факультеті 28 – 29 вересня 2016 року відбулася традиційна міжнародна наукова конференція «Знаки питання в історії України: про що мріяли, що маємо, на що надіємося?». Цього року непересічна наукова подія присвячена саме 25-тій річниці незалежності України та 150-річчю з дня народження одного з фундаторів і натхненників української державності, великого вченого, громадського та політичного діяча – Михайла Грушевського.

Конференцію відкрили ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Олександр Самойленко та голова Ніжинської міської ради Анатолій Лінник. За велику честь було бачити серед її учасників у стінах Гоголівської альма-матер Героя України, одного з творців незалежності нашої держави, відомого дисидента та письменника Левка Лук’яненка. Виступ поважного гостя викликав надзвичайний інтерес аудиторії. У своїй промові Левко Григорович розмірковував над витоками державницької ідеї українців, висловив власне бачення проблем сучасної України та шляхів їх вирішення, наголосив на визначальному значенні в долі держави національної самосвідомості та зауважив на виключній ролі освітян у її формуванні.

Склад конференції був доволі поважним і представницьким – понад 90 учасників. Серед них – науковці, громадські та політичні діячі, журналісти, літератори та студенти зі Сполучених Штатів Америки, Німеччини, Республіки Польща, Республіки Білорусь та багатьох міст України (Києва, Харкова, Чернігова, Кривого Рогу, Полтави, Вінниці, Запоріжжя тощо). Учасниками цього високоповажного наукового зібрання стали голова Мінського осередку українців Галина Калюжна, письменниця з США Ірена Забитко, журналіст та письменник Василь Чепурний, голова Української всесвітньої координаційної ради Михайло Ратушний, один із засновників та керівників Чернігівського обласного  осередку Народного Руху України Валерій Сарана, а також авторитетні науковці Олександр Бойко, Григорій Самойленко, Сергій Лепявко, Павло Михед, Євген Луняк, Ольга Матвєєва, Ірина Мусієнко, Оксана Оніщенко, Ганна Гаджилова та багато інших.

Для гостей конференції було проведено екскурсії по музеях Ніжинського університету – картинній галереї, Музею Миколи Гоголя та Музею Ніжинської вищої школи, Музею рідкісної книги, а також визначними місцями Ніжина.

Другий день конференції був позначений пам’ятною подією для ніжинців – відкриттям меморіальної дошки Михайлу Грушевському, яку було розміщено на будинку Марії Заньковецької, де він гостював разом зі своєю дружиною у 1907 році.

На завершення конференції Оргкомітет подякував усім учасникам цього наукового зібрання, сподіваючись на подальшу співпрацю та нові зустрічі.

І хоча відкритих питань в історії України і після конференції залишилося ще чимало, подібні науково-просвітницькі заходи допомагають шукати відповіді на деякі з них, що як маленькі пазли, поступово формують цілісну картину минулого нашої Батьківщини.

Магістрант історико-юридичного факультету
 НДУ імені Миколи Гоголя