Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 12010

22 серпня 2016 року Указом Президента України №338/2016 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди 25-ї річниці незалежності України» Шумському Миколі Олександровичу присвоєно Державне почесне звання «Народний артист України».

Шумський М. О. – відомий в Україні диригент, режисер, композитор, баяніст. Народився 26 березня 1960 року, село Гречана Старосинявського району Хмельницької області. Навчався в Київській державній консерваторії імені П. І. Чайковського у класі професорів, народних артистів України В. Бесфамільнова (баян), А. Власенка (диригування), М. Різоля (ансамбль).

З 1985 року працює в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя. Заслужений артист України (1996), доцент, завідувач кафедри інструментально-виконавської підготовки факультету культури і мистецтв.
М. О. Шумський – талановитий оркестровий диригент, баяніст, режисер, композитор, аранжувальник, майстер інструментовки, педагог, громадський діяч. За період тридцятирічної творчої діяльності в Ніжині він широко реалізував свій високий творчий потенціал, має потужні результати у всіх видах діяльності, що ставить його у ряд видатних особистостей сучасного українського мистецтва. У 1985 році очолив оркестр народних інструментів НДУ ім. М. Гоголя, з яким проводить масштабну концертно-просвітницьку роботу. Оркестр є лауреатом ІІІ Всеукраїнського конкурсу імені Бориса Лятошинського (2011), лауреатом Міжнародних та Всеукраїнських фестивалів: «Покровські грона калинові», «Ніжин-муз-фест», Спілки поляків «Астер», учасником міських, обласних фестивалів, звітів, тематичних програм, щорічних моноконцертів, майстер-класів. Репертуар оркестру включає близько 300 творів. З 2001 року М. О. Шумський очолив оркестр Ніжинського училища культури і мистецтв ім. М. Заньковецької. З того часу обидва оркестри виступають у формі зведеного колективу з яскравим, самобутнім репертуаром. У 2011 році, під час звіту у м. Чернігові – «Країно, твій подих – то доля моя» – М. О. Шумський, як головний диригент, очолив зведений хор та оркестр м. Ніжина, продемонстрував унікальну диригентську майстерність, досконалість художньої інтерпретації.
Композиторський та аранжувальний доробок М. О. Шумського представлений творами для хору, фортепіано та перекладеннями для оркестру, що видані окремими збірками: для оркестрів та ансамблів народних інструментів «Ой, заграйте музиченьки» (2007), «Твори для фортепіано» (2010), «Хорові твори» (2012); навчальні посібники з грифом Міністерства освіти і науки – «Хоровий клас» (2012) та «Хрестоматія з оркестрового класу» (2013), «Основи оркестрової підготовки» (2014). Для оркестру М. О. Шумським створено понад 170 авторських інструментовок.
З 1996 по 2011 рік працював у складі «Ніжинського дуету баяністів» спільно з В. Дорохіним. За час роботи у дуеті баяністів колектив став лауреатом численних Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів і фестивалів, здійснено записи у Фонд Національної радіокомпанії України, проводилась інтенсивна концертна діяльність.
М. О. Шумський у складі дуету баяністів, в ансамблі з Молодіжним хором «Світич», як соліст брав участь у концертах в багатьох містах України: Києві, Запоріжжі, Дніпропетровську, Євпаторії, Каневі, Кременчуці, Львові, Луганську, Одесі, Севастополі, Сумах, Переяслав-Хмельницькому, Полтаві, Прилуках, Харкові, Херсоні, Хмельницькому, Черкасах, Чернігові та інших.
З 2002 року М. О. Шумський очолює кафедру інструментально-виконавської підготовки факультету культури і мистецтв, є розробником та засновником спеціалізацій «Музика та оркестрова робота», «Музика та режисура музично-виховних заходів». М. О. Шумський є режисером-постановником багатьох концертних програм в НДУ ім. М. Гоголя.
Громадсько-організаційна діяльність М. О. Шумського: Голова оргкомітету Всеукраїнського юніорського конкурсу музикантів (Ніжин, 2006-2015), співорганізатор Міжнародного баян-фесту «Сіверська весна» (Ніжин, 2007), художній керівник «Ніжин-муз-фесту» (2012–2015), Голова журі Міжнародного конкурсу «Сесія» (Ніжин, 2005–2013). Працював у складі журі Міжнародних конкурсів «FORTISSIMO» –2006 (м. Харків) та баяністі-акордеоністів (м. Дрогобич, 2008).
Нагороджений почесною відзнакою НМАУ ім. П.І. Чайковського «Орден за видатні досягнення в музичному мистецтві» (2008), грамотами: Міністерства освіти України, Чернігівської обласної державної адміністрації, Національної Всеукраїнської музичної спілки, Ніжинської міської ради та виконкому, спілки поляків «Астер».

24 серпня, у день святкування 25-ї річниці Незалежності України, високу Державну нагороду М. О. Шумському вручив Голова Чернігівської обласної державної адміністрації В. П. Куліч.