З великого турне по Італії повернувся Молодіжний хор «Світич» Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя під орудою заслужений діячів мистецтв України, професорів Людмили Шумської і Людмили Костенко.  Наш славетний колектив неодноразово представляв Україну в Західній Європі: це конкурси та фестивалі в Італії (1998, 2008, 2010, 2012), Греції (2011),  Франції (2009, 2013, 2014), Німеччині (1999, 2001, 2007), Польщі (1998, 2003, 2015), Угорщині (1995, 1996), Сербії (2006).

Цього літа хор «Світич» отримав запрошення від Оргкомітетів двох престижних хорових фестивалів – 16-го Міжнародного фестивалю «Cori d’Europa» у регіоні Фріулі-Венеція-Джулія та 56-го Міжнародного фестивалю «Virgo Lauretana» у регіоні Марке.

Фестиваль «Cori d’Europa» зорганізовано силами відомої творчої спілки «Gruppo polifonico Claudio Monteverdi», яка понад 40 років є  центром мистецького життя провінції Удіне. Завдання фестивалю – знайомство італійських поціновувачів хорового мистецтва з колективами різних країн Європи. Тому запрошення «Світича» на фестиваль надало можливість широко представити північно-італійській громадськості традиції національного академічного хорового співу, відкрити творчість українських композиторів, продемонструвати сучасну вокальну естетику у втіленні молодіжного хорового колективу з Ніжинського університету.

Міжнародний фестиваль духовної музики «Virgo Lauretana» проводиться в місті Лорето щорічно на протязі 56-ти років, і доводить сталу прихильність італійців до збереження своїх культурних традицій. Головною метою фестивалю «Virgo Lauretana» є презентація національних стилів хорового виконавства духовної музики християнами різних конфесій світу, що у свою чергу стимулює подальший розвиток міжнародного хорового руху. Серед організаторів фестивалю – Представництво Ватикану в Лорето, очолюване Делегатом Понтифіка – Архиєпископом Джованні Тонуччі, адміністрація регіону Марке та провінції Анкона, мерія міста Лорето. До участі у «Virgo Lauretana» – 2016 були запрошені, окрім українського хору «Світич», колективи з Болгарії,  Італії,  Польщі, США, Угорщини і створений таким чином великий зведений хор став апофеозом фестивалю на церемонії закриття.

За час перебування хору «Світич» в Італії  було дано дев’ять концертів у містах Удіне, Градо та Лорето з програмами української, польської церковної музики, світової класики та українського фольклору. Слухацькій аудиторії були представлені хорові твори Д. Бортнянського, М. Вербицького, Г. Гаврилець, А. Гнатишина, М. Колесси, А. Кос-Анатольського, Д. Раттера, Я. Сікульського, К. Стеценка, Б. Сомма, К. Тіна та інших. Значний успіх концертних виступів  розділили концертмейстер Галина Брюзгіна та солісти – Ярослав Йотка, Сергій Охонько, Віталіна Даньшина, Віктор Назарчук.

Оргкомітети фестивалів високо оцінили творчий рівень Молодіжного хору «Світич», який було нагороджено Почесними дипломами та спеціальними відзнаками. Свій високий мистецький результат Світичани приурочили до 25-ої річниці Незалежності України.

«Світич» в Італії виконав надважливу культурно-дипломатичну місію – презентував високохудожнє вокально-хорове мистецтво України, що стало внеском у справу розбудови двосторонніх культурно-гуманітарних взаємовідносин між нашими країнами, у той же час такий проект є реальним показником високого рівня національно-патріотичного виховання в Ніжинській вищій школі.

Тетяна Раструба, викладач кафедри

вокально-хорової майстерності