9 березня 2024 року виповнилося  210 років від дня народження Тараса Шевченка – видатного поета й  художника, справжнього  українського патріота, захисника рідної землі і рідного слова. Митець залишив невимірний доробок у культурній спадщині України, його поетичні рядки відіграють непроминальну роль і сьогодні, коли вирішується доля рідної землі, виборюється незалежність України на фронті.

Поезія Т. Шевченка сьогодні актуальна як ніколи, її глибока гуманістична спрямованість та соціальна надчутливість уселяють віру в Перемогу, об’єднують націю навколо рідного слова, мовно-естетичних знаків української культури, які постають виразними засобами самоідентифікації та єднання нації.

Багато підрозділів Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя в ці ювілейні дні активно долучилися до відзначення пам’яті поета, чиє слово сьогодні лине над усім світом, єднаючи націю. У ці святкові дні працівники сектору наукової бібліографії НДУ підготували цікавий тематичний перегляд літератури «Шевченкове слово в науковому доробку науковців Ніжинської вищої школи». Проведено низку інших цікавих заходів, висвітлених на сайті Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.

До 210 річниці від дня народження Тараса Шевченка кафедра української мови, методики її навчання та перекладу 11 березня провела круглий стіл «Мовотворчість Кобзаря в контексті  самоідентифікації та єднання нації», участь у якому взяли члени кафедри та студенти факультету філології, історії та політико-юридичних наук,  підтримавши ідею вшанування пам’яті поета в запропонованому форматі. Особливо приємно, що до  роботи круглого столу долучилися  й випускники. Так,  виступила  з доповіддю випускниця магістратури 2023 року, учителька української мови Ніжинського міського ліцею Ніжинської міської ради при НДУ імені Миколи Гоголя Бондаренко І. Р.(тема доповіді«Виражальні можливості безособових структур у поетичному мовленні Тараса Шевченка»).

Проблематика наукових доповідей була зосереджена довкола актуальних питань мовотворчості Кобзаря, нового прочитання його творів, осмислення  суспільно й аксіологічно значущих кодів, характеристики Шевченкової мови як національного багатства, мови свободи і демократичних цінностей, мовомислення митця крізь призму внутрішнього світу ліричного Я тощо.

Учасники круглого столу заслухали цікаві доповіді д. філол. н., проф.  Бондаренко А. І. (тема доповіді «Онім «Україна» в мовотворчості Тараса Шевченка та шістдесятників»;  д. філол. н., проф.  Бойко Н. І. («Поетична картина світу Тараса Шевченка крізь призму емоційних тональностей»); к. філол. н., доц. Пугач В. М. («Фемінітивний світ Ганни Барвінок як шевченківська традиція»); к. філол. н., доц. Пасік Н. М.(«Прагматика неповних речень у поемі «Мар’яна-черниця» Тараса Шевченка»); д. пед. н., проф. Рудюк Т. В. («Поезія Т. Г. Шевченка в сучасній музичній інтерпретації»); к. пед. н., доц. Голуб Н. М. («Текстоцентричний підхід до вивчення творчості Т. Шевченка на уроках української мови»); магістрантки  факультету філології, історії та політико-юридичних наук Грузин Каріна («Вербалізація емоцій у поетичних текстах Тараса Шевченка»); студентки 4-го курсу факультету філології, історії та політико-юридичних наук Бондаренко Катерина («Порівняння в поетичній палітрі Тараса Шевченка») та ін.

Родзинкою заходу стала  літературно-музична композиція  «Любов – господня благодать!»  (Музи Тараса Шевченка: жінки у творчості поета). Композицію підготували   студентки 3-го курсу ОП 014 СО (Українська мова і література) Бердник Каріна, Боженко Аліна, Клименко Юлія, Костенко Владислава, Ожог Вікторія, Семирій Анна, Стрижак Вероніка, Юрченко Анна під керівництвом  к. пед. н., доц. Голуб Н. М.

Долучилися до заходу й студентки групи ФА-11 факультету філології, історії та  політико-юридичних наук, які прочитали улюблені поезії Т. Шевченка напам’ять. Особливо зворушливо прозвучала Шевченкова поезія   «Сон» («У всякого своя доля») із вуст Шестак Ольги.

Осмислення національно-культурних надбань через Шевченкове слово вкотре переконує, що Шевченкова мова, її тропеїчна система, виразово-зображувальні засоби як риси самоідентифікації митця – поза часом. Українська мова  була й залишається маркером національної ідентичності,  потужним засобом упливу на консолідацію суспільства, єднання нації в боротьбі за незалежність сьогодні, під час повномасштабного російського вторгнення.

Галерея зображень