На початку ХХ століття художники-реалісти, відображаючи дійсність, були символічними: там, де раніше все закінчувалось, все ставало прозорим, наскрізним. Інтелектуал Олександр   Бенуа, живописець чистої води Федір Малявін, меланхолік, вихований на су­часних паризьких імпресіоністах Володимир Борисов-Мусатов прийшли на зміну моралістам-передвижникам, типовим російським інтелігентам ХІХ віку.

Об’єднавшись  1898 року навколо журналу «Мир искусства», молоді митці принесли новий смак європеїзму. Пропонували шматочок тре­петного життя, відбиваючи на по­лотні летючу мить, враження: вира­жалась дійсність, попередньо не опосередкована розумом. Серед них і Олександр Георгійович Яким­ченко, чия творчість була позбавлена зовнішнього блиску і в той же час наповнена справжньою сим­патичністю.

Народився він у Ніжині 9 квітня 1878 року в  сім’ї міщанина, сліпого на обоє очей, і матері, француженки-гувернантки.  1896 року ра­зом із сім’єю він переїздить в Моск­ву, де  1900 року закінчує Строгановське училище. Як один із кращих його учнів, отримує закордонну поїздку, живе в Парижі, де працює художником у Жирардо і Пріне, вис­тавляється в салоні на Марсовому полі. У майстерні Єлизавети Кругликової Якимченко вчиться мистецтву гравю­ри. Тут він знайомиться з Максиміліаном Волошиним, який і вводить молодого чо­ловіка в коло митців, що шукають нові творчі шляхи.

Про творчість нашого земляка можна прочитати на сайті університету. Вона стала приводом для виставки-презентації з використанням мульті-медіа в картинній галереї Гоголевого вишу. Директор Центру гуманітарної  співпраці з українською діаспорою Надія Онищенко разом із фахівцем Оленою Іваницькою представили роботи художника студентам, які вивчають краєзнавство й художню культуру. Через творчість Олександра Якимченка ми перемістилися в часі у зворотньому напрямку на сто років назад, як робили це імпресіоністи,  щоб збагнути сутність ХХІ століття.

Його посмертна виставка відбулася в Москві 1929 року. 1991 року через Олександра Морозова дочка художника Людмила Олександрівна подарувала 75 збережених робіт місту, де народився і виріс її батько. Після двох виставок  1995 року в  Києві колекція зайняла до­стойне місце в художньому відділі Ніжинського краєзнав­чого музею. Але, на жаль, співробітники музею, які працюють тут сьогодні, вирішили за краще тримати її у фондах і закрили доступ до живого творчого спілкування з роботами невповторного митця. Це стало ще одним приводом для організації нашої акції Центром гуманітарної співпраці з українською діаспорою і соціально-гуманітарним відділом університету.