Аспіранти кафедри української мови, методики її навчання та перекладу факультету філології, історії та політико-юридичних наук Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, які навчаються за Освітньо-науковою програмою третього рівня (спеціальність: 035 – філологія (українська мова та література); а також аспіранти, магістранти та студенти Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка15 грудня 2022 року відвідали гостьову лекцію доктора філологічних наук, професора, завідувача відділу діалектології, директора Інституту української мови НАН України Павла Юхимовича Гриценка на тему «Удержавлення української мови: виклики і проблеми».

Лекція відбулася на платформі Zoom, на ній були присутні понад 70 здобувачів вищої освіти різних рівнів, а також викладачі, науковці та громадські діячі. Лектор окреслив сучасний стан буття української мови в Україні. Павло Юхимович зазначив, що мовне сьогодення нашої країни, попри строкатість і складність щоденних оприявнень, демонструє висхідний рух, зміну мовного коду України. Професор зауважив, що нині відбувається рух від усеосяжного домінування російської мови до формування в незалежній державі українськомовного культурного простору. П. Ю. Гриценко закцентував увагу слухачів на тому, що самобутність української мови вирізняється, насамперед, функціонуванням діалектного мовлення, яке все ще залишається недостатньо вивченим. Учений наголосив, що вкрай необхідно створити історичний словник української мови, словник діалектний і загальноукраїнський та ін.

Тетяна Бойко,

аспірантка кафедри української мови,

методики її навчання та перекладу