2023 року відзначатимемо 110 літ від дня народження Ольги Мак. Українська письменниця народилася в Кам’янець-Подільському, а померла в Канаді 1998-го. Вищу філологічну освіту здобула в Ніжинському педінституті, де викладав її чоловік Вадим Дорошенко. У Ніжині народилася її молодша донька Мирослава. 1938 року чоловіка заарештували в числі інших викладачів і співробітників нашого вишу. Про сталінські репресії в Україні, і зокрема в Ніжині, Ольга Мак написала роман «З часів єжовщини», що був повністю опублікований у Мюнхені 1954 року. У передмові вона вказала, що змінила назву містечка й справжні імена героїв. 1993 року авторка побувала в Україні і в Ніжинському держуніверситеті імені Миколи Гоголя і сказала, що описала саме ніжинські події. Сьогодні – це єдиний літературний текст, що є історичним документом того часу. Він потребує подальшого дослідження в архівах для підтвердження фактологічної цінності свідчень Ольги Мак. Тому Центр гуманітарної співпраці з українською діаспорою спільно з кафедрою історії України Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя працює над проєктом «“З часів єжовщини” Ольги Мак: літературний текст як історичний документ».

Нас підтримує донька письменниці Мирослава Гец, котра нещодавно поділилася цікавою, радісною і зворушливою новиною. «У місті Хмельницькому перейменували вулицю “Восьмого Березня” на вулицю “Ольги Мак”. Про це подбав професор Віталій Мацько, давній знайомий і шанувальник творчості моєї мами, – написала пані Гец, – за що я і моя родина дуже вдячні. Чекаймо на перемогу. Слава Україні!»

Ініціюємо в процесі декомунізації назвати одну з вулиць у Ніжині іменем ОЛЬГИ МАК.

НАДІЯ ОНИЩЕНКО, МАКСИМ ПОТАПЕНКО

теги