У рамках заходів відзначення Дня Героїв Крут 28 січня 2022 року відбулася IV Всеукраїнська наукова конференція «Крути: проблеми державотворення від доби Української революції (1917–1921 років) до сьогодення». Ініціаторами її проведення були: Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського, Ніжинська міськрайонна благодійна організація «Благодійний фонд "Ніжен"», Крутівська територіальна громада.  Цього року до грона організаторів конференції долучилися також представники Національного координаційного центру кібербезпеки Ради національної безпеки та оборони України, Національного університету оброни України імені Івана Черняхівського, Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут, Львівського державного ліцею імені Героїв Крут, мережева громадська організація «Міжнародна академія геоінформатики».

Традиційно конференція має міждисциплінарний характер і є платформою для обговорення актуальних питань українського державотворення у ХХ – ХХІ століттях й широкого діалогу між науковцями та громадськими діячами. Цього року до участі в роботі конференції долучилося понад 30 доповідачів з усієї України – з Києва, Львова, Чернівців, Чернігова, Ніжина, Бродів, Бережан, Крут, Кам’янця-Подільського, Кропивницького, Запоріжжя, Конотопу, Маріуполя. Конференція відбувалася у змішаному форматі. Частина доповідачів оприлюднила свої доповіді на базі Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Від колективу університету науковців привітав ректор Олександр Самойленко, кандидат історичних наук, доцент, який виокремив наукову та патріотичну вагу теми  бою під Крутами. Підкреслив слушність розширення формату проведення конференції, залучення військових до участі в ній та обмін досвідом із опанування учнівською молоддю новітніх технологій при підготовці до інтегративних методів навчання. Також із вітальним словом до учасників звернулися голова Крутівської територіальної громади Олег Бузун таполковник, начальник командних пунктів Національного університету оборони України імені Івана Черняховського Олександр Рапута. Доповідачі наголосили на важливості вивчення всіх деталей як самого бою під Крутами,  так і сторінок біографії його учасників. Особливо акцентували увагу на використанні сучасних технологій у навчальному процесі, які сприятимуть підготовці висококваліфікованих фахівців і патріотів своєї держави. Голова територіальної громади також представив проект створення центру патріотичного виховання на базі Меморіалу пам’яті Героїв Крут у с.Пам’ятне.

Модераторами он-лайн частини конференції були: Микола Шкурко, генеральний директор ТОВ «Просвітньо-виробничо-комерційна фірма "Сяйво"», директор Ніжинської міськрайонної благодійної організації «Благодійний фонд "Ніжен"» та Валентина Піскун, докторка історичних наук, професорка, завідувачка відділу джерелознавства новітньої історії України, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. Робота конференції була організована у чотирьох секціях:

І.Військовий чинник Української революції 1917 – 1921 років: досвід та історичні уроки;

ІІ. Регіональний вимір новітнього українського державотворення: історія  та  сучасність (виклики та їх подолання);

ІІІ. Національна держава в українській політичній та економічній думці ХХ – початку ХХІ століть;

ІV. Сторіччя Української революції 1917 – 1921 років: практики комеморації.

Основна частина доповідей була присвячена різним аспектам Української революції 1917–1921 року. Доволі широко та розмаїто була представлена тема бою під Крутами у 1918 році. Окрім нових наукових інтерпретацій були представлені результати командно-штабної гри «Кіберджура - Крути», яку презентували напередодні 27 січня.

За результатами проведення конференції планується видання збірника статей, який буде представлено на розсуд громадськості під час вшанування 105-ї річниці подвигу Героїв Крут у січні 2023 року.