Музиканти України з нагоди 100-річчя пам’яті уродженця Ніжина Тимофія Олександровича Докшицера, концертуючого трубача-віртуоза, диригента, професора, науковця, 13 грудня, в День його народження, провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Трубач Тимофій Докшицер: до 100-річчя пам’яті митця». Особливість конференції полягала в підготовці доповідей, спогадів, демонстрації як мало відомих, так й нових фактів про творчі контакти виконавця з українськими інструменталістами (В. Т. Посвалюк, О. О.Чуприна), оркестровими диригентами (А. М. Молотай, В. Ф. Деркач, Л. Г. Тихонов), мистецтвознавцями (В. І. Рожок. О. П. Васюта.).

В ряду доповідачів були трубачі й кларнетисти, хормейстери й бібліотекознавці, музикознавці з міст Київ, Харків, Львів, Рівне, Суми, Чернігів, Ніжин. Учасниками он-лайн Конференції стали військові оркестри: Збройних сил України (диригент, народний артист України, полковник В. А. Дашковський), Національний президентський духовий оркестр (підполковник М. В. Гусак), духовий оркестр Чернігівського філармонійного Центру фестивалів і концертних програм (А. П. Ткачук, заслужений діяч мистецтв України), студентський духовий оркестр Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського (Ю. Лісун), студентський духовий оркестр Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету (О. Сіончук ).

Доповіді, спогади студентів 1970-х років, колег 1980-1990-х, побачення митця з земляками в 1978, 1998 роках у Ніжині суттєво поглибили інформацію про творчі контакти Тимофія з українськими виконавцями. Про їх зустрічі, сумісні репетиції та концерти у філармонійних оркестрах Харкова, Львова, гастролі в містах Росії свідчать фотографії з автографами митця.

В ряду доповідачів на конференції були М. В. Лисенко - заслужений діяч мистецтв України, викладач Академії ім. П. Чубинського, диригент естрадного духового оркестру Київської міської державної адміністрації, трубачі-кандидати мистецтвознавства, доценти С. Д. Цюлюпа (м. Рівне), І. С. Гишка (Львів), О. П. Овчар (Харків). Творчість Т. О. Докшицера в регіональному контексті дослідили О. П. Васюта (Чернігів), доктора мистецтвознавства, професора Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Г. Шевченка, Н. М. Стрєлкова, культуролог, викладач-філолог Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Л. М. Руденко, головний хранитель Фондів краєзнавчого Музею ім. Спаського Ніжина, директор Музею «Ніжинська поштова станція». На важливості бібліографії про славетного земляка, його епістології із земляками Чернігівщини у 1999-2004-х роках розповіла Л. М. Поліщук, завідувач відділу мистецтв Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.. В. Г. Короленка.

Непомітно сплинули понад дві години конференції, наповнені звучанням духових оркестрів, спогадами В. Ф. Деркача, генерал-майора народного артиста України, який 17 літ був головним диригентом військового оркестру Збройних сил України на Хрещатику Києва, заснував 1998 р. в м. Суми фестиваль «Сурми України», вдячністю оркестрантів Сумського Національного академічного театру драми та музичної комедії ім. М. Щепкіна, що були на концертах Т. Докшицера 1982 р. у Львові (О. В. Кавунник), 1983 р. - Москві (В. І. Кузьменко). Вони зайвий раз стверджують велич постаті всесвітньо відомого ніжинця для музикантів України.

В Ніжині багато присвят Тимофію Докшицеру: це перша в Україні монографія та численні праці науковців, Меморіальна дошка на фасаді музичної школи, де він виступав 1978 р., найменування 2012 р. провулку, де був Будинок родини, однойменний, з 2014 р., обласний конкурс духових інструментів, Таке вшанування Тимофія Олександровича Докшицера стверджує народну мудрість: «У нас немає незамінних, але є неповторимі».

Кавунник Олени Анатоліївни - модератор

конференції, доцент кафедри музичної педагогіки та хореографії ННІ мистецтв ім. О.Ростовського НДУ імені Миколи Гоголя