Таких героїнь виявилося багато під час Всеукраїнської наукової відеоконференції, що її організував Ніжинський держуніверситет імені Миколи Гоголя за підтримки Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Українського інституту національної пам’яті, Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського, громадської організації «Всеукраїнська правозахисна організація “Меморіал” імені Василя Стуса», Ніжинської міської ради.

Захід був приурочений до 100-річчя від дня народження учасниці українського дисидентського руху, літературознавиці, доцентки Ніжинського педінституту ім. М. В. Гоголя Лесі Коцюби (1921−1987). У вітальних виступах ректор Гоголівського вишу Олександр Самойленко, міський голова Олександр Кодола, народний депутат України Степан Кубів говорили не тільки про громадянський подвиг нашої героїні, а й про велику роль українського жіноцтва у становленні та відновленні державности.

Оксана Мешко, Ірина Калинець, Софія Русова, Маруся Звіробій – ось ті жінки, чий життєвий чин спонукає до активної діяльності начальника Південно-східного відділу Українського інституту національної пам’яті, доктора історичних наук Ігоря Кочергіна, директорку Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка», кандидатку педагогічних наук Ірину Ключковську, журналістку, голову жіночого центру «Спадщина» Галину Дацюк, народну депутатку України, кандидатку політичних наук Софію Федину.

Драма долі Лесі Коцюби є чином і покликанням української інтелігенції сьогодні – вважає професор Київського національного університету культури й мистецтв, доктор філологічних наук Микола Тимошик. З ним погодилися директор благодійного фонду «Ніжен», голова ніжинської «Просвіти» Микола Шкурко, доцент Ніжинського держуніверситету імені Миколи Гоголя, кандидат педагогічних наук Олександр Забарний, доцент, кандидат історичних наук Петро Моціяка.

Цікавими науковими розвідками про жінок учасниць національно-визвольного руху поділилися науковці з Києва, Запоріжжя, Ніжина та Львова. Усі вони будуть опубліковані в журналі «Наш український дім». А спогади й розвідки про О. Й. Коцюбу готуємо до видання окремою книжкою.

Надія Онищенко