Тврчий шлях

фольклорного ансамблю «Калинонька» філологічного факультету

Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя.

Для покращення організації студентського дозвілля, розвитку художньої самодіяльності, поглиблення виховної роботи естетичними засобами на базі філологічного факультету Ніжинського державного педагогічного інституту ім. Миколи Васильовича Гоголя у жовтні 2001 року, за сприянням декана факультету Григорія Васильовича Самойленка, заступників декана Людмили Сергіївни Лушнік таСтаніслава Борисовича Пономаревського, було спочатку створено вокальний ансамбль, який згодом переріс у самобутню концертну одиницю. Навесні 2002 року, так як крім керівника колективу вся інша частина складалась із представниць прекрасної частини суспільства, учасниками ансамблю була затверджена назва колективу – «Калинонька». І це була не єдина причина закріплення такого найменування.

У кінці минулого століття у нашому тоді інституті ім. М. В. Гоголя спочатку на фізико-математичному факультеті, пізніше він отримав статус інститутського колективу, існував народний хор «Червона калина» під керуванням заслуженого працівника культури Сергія Олександровича Голуба. За плідну творчу діяльність колектив здобув почесне звання «народний». На підставі того, що у момент створення на початку нового тисячоліття вокального ансамблю на філологічному факультеті, на Ніжинському заводі сільгосп. машин вже існував фольклорний ансамбль «Червона калина», ми вирішили певною мірою наслідувати попередні творчі фольклорні надбання нашого ВУЗу через видозміну попередньої назви та адаптацію її до сьогоднішнього складу.

Також були зроблені певні кроки у реанімуванні концертного репертуару першої ніжинської «Червоної калини». Але чи не краща його частина була створена І. І. Синицею, концертмейстером ансамблю, тому вона логічно «живе» зараз у інших фольклорних колективах за участю цього композитора. Інша частина опублікована у репертуарних збірках і не являє поки що на нашу думку яскравої самобутності.
травня 2002 року є постійним учасником та лауреатом інститутського (з 2003 року університетського) щорічного фестивалю-конкурсу художньої самодіяльності «Студентська весна». На якому ансамбль, за винятком 2004 року – друге місце, впевнено тримає пальму першості.
У різні роки у жанрах народної, класичної та естрадної музики на базі колективу продовжують функціонувати різні вокальні ансамблі малих форм, солісти-вокалісти, періодично існували ансамбль народних інструментів філологічного факультету (Троїста музика), ансамбль сопілкарів, дует баяністів, солісти-інструменталісти, які протягом навчання певної студентської молоді також були постійними переможцями нашого вузівського конкурсу.

З моменту заснування, колектив «Калиноньки» приймав участь у традиційних університетських та факультетських концертах до святкування «Дня вчителя»; «Всесвітнього дня студента»; «Знайомство з І-м курсом»; «Посвята першокурсників»; «Нового року»; «8-го березня»; «Шевченківських днів»; «Дня української писемності і мови»; «Захисника вітчизни»; «Міс філ. фак.»; «Дня гумору»; «Дня факультету»; ювілею природничого факультету; відкритті Студентського центру дозвілля «Юність»; презентації літературних збірок, серед яких антологія поетичної творчості «Сузір’я» (14.10.03) та ін.
Також учасники багатьох підрозділів фольклорного ансамблю з 2002 року є постійними учасниками загальноміських культурних заходів до святкування «Покровського ярмарку»; періодично запрошувались до участі в урочистих концертах до «Дня медика», «Днів польської культури», у «Народній світлиці» обласного педагогічного ліцею; святкуванні 200-літнього ювілею НДУ ім. Миколи Гоголя (жовтень 2005); 10-ти річчя Ніжинського обласного педагогічного ліцею при НДПУ ім. М.В.Гоголя (10.10.03); концертах авторської пісні, у тому числі – «У передзвоні літ», за участю творчих колективів Ніжинського краю (1.12.07); шефських концертах у клубі залізничників, загальноосвітніх школах міста та ін.
У грудні 2003 року як найкращий вокальний ансамбль, «Калинонька» отримала Диплом лауреата у номінації «музичне мистецтво» Першого фестивалю творчості дітей та молоді «Ніжинський зорепад» (20 грудня 2003 р.).

Восени 2006 року вокальна група ансамблю «Калинонька» вперше приймала участь у всеукраїнських мистецьких заходах. Це був ХІІ-й Всеукраїнський літературно-мистецький фестиваль «Кролевецькі рушники», а на V-му Всеукраїнському конкурсі авторів-виконавців української сучасної пісні «Обереги України» м. Кролевець Сумської обл. 17-19 листопада 2006 р., ансамбль отримав пам’ятний знак та Диплом ІІ-го ступеня (перше місце того року не присвоювалось) за виконання авторських обробок українських народних пісень та аранжування сучасних вітчизняних пісень неперервного художнього керівника ансамблю Вадима Полянського.
Протягом існування «Калиноньки» філологічного факультету нашого вузу різними підрозділами ансамблю керували Полянська Наталія Олександрівна та Полянський Вадим Вікторович, який залишається ще і незмінним концертмейстером колективу.

Поряд із найяскравішою сторінкою колективу – перемогою 2006 року, тоді відбулись і найбільші прикрості ансамблю. У кінці 2006 року на ім’я вокального ансамблю «Калиноньки» Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя прийшло запрошення з Естонії на участь у міжнародному фестивалі-конкурсі народного мистецтва. Ми були єдиним українським вокальним ансамблем запрошеним приймаючою стороною через міністерство культури України. Через відсутність фінансування нашого колективу, на «іменний» виклик у Ніжині був терміново створений збірний вокально-хореографічний ансамбль «під маркою» НДУ ім. Миколи Гоголя який організував заслужений артист України Валерій Кирилюк. Таким чином не просто у Ніжині, а в стінах нашого університету «Калинонька» прикро зуміла розмножитись.
Наскільки нам відомо в Україні існує не менше десятка колективів з найменням «Червона калина» і лише дві «Калиноньки», проте вони всі ніжинські. Чи не забагато?.. Зараз цей колектив за підтримки міського управління культури, як підрозділ Ніжинської музичної школи, та хореографічний супутник кафедри музичної педагогіки факультету культури та мистецтв нашого університету підготував концертну програму і готується здобути почесне ім’я «зразковий». Побажаємо їм щоб вони здобули ще ім’я «порядний» і знайшли собі інше достойне найменування…
Концертний репертуар лише вокальної групи ансамблю філологічного факультету складає майже 50 партитур власних вокальних обробок і аранжувань українських, польських, російських народних пісень та зразків авторської музики. До святкування «Шевченківських днів» 2008 року художнім керівником була написана пісня на слова Т. Г. Шевченка «Полюбила чорнобрива». 13 березня цього ж року у Чернігівському педагогічному університеті імені Тараса Григоровича Шевченка відбулась прем’єра цієї чотириголосної партитури а саppеlla для солістки та мішаного хору, де партію соло виконала студентка групи УК-21 Аліна Агієнко.

Молодіжний фольклорний гурт «Калинонька» – це студентський колектив, який функціонує у самобутній концертно-виконавській аурі, яка видозмінюється навколо цього колективу передусім завдяки періодичній зміні учасників (кожного року майже всі групи оновлюються через випуск та набір нових студентів) як вокальної так й інструментальної груп, їх загальному рівню музичної підготовки (особливо солістів ансамблю).

Натомість інший вектор виконавського спрямування фольклорного гурту щільно пов’язаний із активним освоєнням вокального простору сучасних українських авторів: А. Авдієвського, М. Барсової, Л. Дутковського, П. Процько, Ю. Рибчинського, І. Сльоти, І. Синиці, М. Яцухна.

Сопрано І

 

1 Калініченко Оксана

МЄ 41

2 Горбонос Інна

УА 41

3 Мороз Анна

МІ 21

4 Мазяр Анастасія

ХІ 11

5 Тарасенко Оксана

СП 11

6 Лимаренко Тетяна

ПП 11

7 Курило Сніжана

ГТ 11

8 Кобзарьова Анна

УА 11

 

 

Сопрано ІІ

 

9 Яременко Мар’яна

ГТ 51

10 Чмир Аліна

П 51

11 Шматок Оля

УК 41

12Андруша Вікторія

МІ 21

13 Медвідь Світлана

С 11

14 Бакун Олена

ПП 11

15 Штомпель Вероніка

ПП 11

16 Мельник Ярослава

МФ 21

17 Хандога Ірина

ДП 11

18 Река Катерина

УА11

 

 

Альт І

 

19 Скочко Ніна

УР 52

20 Годунок Мирослава

УА 41

21 Гойса Ірина

НА21/2

22 Кривущенко Яна

МІ 21

23 Романенко Марина

СП 11

24 Дорошенко Юлія

УА 11

25 Нехорошева Анастасія

ПП 11

26 Коваленко Ганна

УА11

 

 

Альт ІІ

 

27 Барабаш Світлана

П 41

28 Удовиченко Юля

ДІ 31

29 Оленькова Таїсія

П 11

30 Моргун Дар’я

П 11

31 Троян Вікторія

ПП 11

 

 

Чоловіки

 

32 Почка Артем

ГТ 51

33 Кирилов Андрій

ПП 11

34 Котляр Віктор

ПП 11

35 Машковець Сергій

ПП 11

 

 

Контакти

16600, м.Ніжин Чернігівської області, вул.Графська, 2

Приймальна ректора: (04631) 7-19-67 

Приймальна комісія: (04631) 2-35-88

Приймальна комісія: +380977973948

E-mail: ndu@ndu.edu.ua

Повний телефонний довідник

Партнери

     

    

сайт Національного Еразмус-офісу uarenet  

Google Analytics Alternative