«Сучасні виміри української регіоналістики» – назва всеукраїнської науково-практичної конференції, яка відбулася 5 червня ц.р. в конференц-залі (215 ауд.) Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.

Інформаційний лист конференції, форма участі в якій була очною та заочною, зацікавив науковців з педагогічних вишів науково-дослідних установ, музеїв України. У представлених п’яти напрямках роботи конференції знайшли відбиток 67 тем, поданих, осібно, науковцями Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського (далі ІМФЕ), Інституту енциклопедичних досліджень НАН України, Українського культурного фонду, Харківського національного університету мистецтв І. П. Котляревського, Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя (далі НДУ), Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, наукового інституту культури і мистецтв Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, Навчально-наукового інституту мистецтв, ДВНЗ "Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника", Центру дослідження дзвонарства Івано-Франківська, Інституту музичного мистецтва Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний університет імені Григорія Сковороди»

На Пленарному засіданні, проведеному під головуванням завідувача кафедри музичної педагогіки та хореографії НДУ ім. Миколи Гоголя, доктора мистецтвознавства, професора Рожка Володимира Івановича з доповідями виступили, осібно, директор Інституту енциклопедичних досліджень Железняк Микола Григорович, заступник директора закладу Іщенко Олександр Сергійович; старший науковий співробітник відділу музикознавства ІМФЕ ім. М. Т. Рильського Кузик Валентина Володимирівна; Директор Центру дзвонарства та професор кафедри методики музичного виховання і диригування Навчально-наукового інституту мистецтв, ДВНЗ "Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника " Кіндратюк Богдан Дмитрович; провідний фахівець аналітичного відділу Українського культурного фонду Мілена Михайлівна Чорна; доцент кафедри мистецьких дисциплін і методик навчання ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний університет імені Григорія Сковороди» Мартинюк Анатолій Кирилович; старший викладач кафедри театрознавства Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського Лобанова Інга Вячеславівна, магістр історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» Крішан Акаш.

На конференції потужно презентували регіональну та краєзнавчу тематику науковці-історики, краєзнавці, музеєзнавці НДУ ім. Миколи Гоголя, як-от доктор філологічних наук Самойленко Григорій Васильович, завідувач кафедри слов’янської філології, компаративістики та перекладу, професор, заслужений діяч науки і техніки України; Морозов Олександр Сергійович, директор Бібліотеки ім. М. Лавровського, директор Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського; кафедра історії України на чолі з завідувачем, професором Луняком Євгеном Миколайовичем, кафедра політології, права та філософії на чолі з завідувачем, професором Барановським Феліксом Володимировичем.

Успішному та результативному ходу конференції сприяла злагоджена організаційна робота ініціатора конференції – кафедри музичної педагогіки та хореографії факультету культури та мистецтва ім. О. Ростовського (декан Гусейнова Л. В.) з ректоратом, науковим відділом, деканами філологічного (доц. Клипа Н. І.), історико-юридичного (доц. Мартиненко В. В.) факультетів.

У вітальній промові ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, кандидат історичних наук, доцент Самойленко Олександр Григорович наголосив на значимості проведення конференції, для тематики якої, осібно, Ніжин є благодатним джерелом досліджень.

У висновках конференції зазначено, що вона становить важливу складову в розвитку регіональних досліджень в Україні. Доповіді науковців сприяють розвитку системності тематики з регіональної, локальної, мікроісторії, історичної урбаністики культурології, мистецтвознавства, політології. Викристалізовано два нові напрямки – регіональне музеєзнавство, представлене в темах працівників відділів Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського та теологічна регіоналістика, представлена в доповідях Святих отців української православної церкви, осібно отця Сергія, настоятеля храму митрополита Іоана Максимовича (Тобольського), уродженця Ніжина.

Значно поширена тематика про видатних постатей рідного краю, що сприяє збагаченню інформаційно-фактологічного матеріалу в розвитку історії, культури, мистецтва, освіти України на зламі ХХ-ХХІ століть, і становить важливу складову знань про минуле й теперішнє України, значимість яких безперечна для її майбутнього.

Кавунник О. А., доцент,
модератор конференції