Що таке Європейська система трансферу  кредитів (залікових балів), ECTS? ECTS є орієнтованою на студента системою опису освітніх програм (або навчальних планів) шляхом кількісної оцінки їх компонен­тів у залікових балах (кредитах). Система кількісної оцінки компонентів освітніх програм (предметів, модулів, блоків) у кредитах базується на повному навчальному навантаженні сту­дента, необхідному для  осягнення декларованих цілей (знань, умінь, навичок) відповідного компоненту програми.

Чому саме ECTSЯк вона виникла та розвинулася? ECTS впро­ваджується в Європі  з 1989 року і з того часу була переві­рена в ході пілотних проектів та  удосконалена у 145 євро­пейських університетах. Система дає можливість підтримати мобільність студентів у межах країн-учасниць, забезпечує взаємне визнання навчальних досягнень студента за періоди навчання в різних університетах (і навіть різних країнах). Система   ECTS дозволяє акумулювати досягнення студента в умовах вибору ним власної траєкторії та темпу навчання. Вона робить навчальні програми легкими для читання та порів­няння студентам, як місцевим, так і   іноземним.   Нарешті, ECTS є обов'язковим євростандартом Болонського процесу.

Головні складові  ECTS:

>    ECTS базується на угоді, що 60 кредитів вимірюють повне навчальне навантаження студента за один навчальний рік (відповідно ЗО кредитів за один семестр, 20 кредитів - за триместр).

>      Повне навчальне навантаження включає всі види роботи, включно з самостійною ро­ботою студента, підготовкою до іспитів, їх складання, практиками, тощо.

>      Кредити оцінюють всі компоненти річної навчальної програми - модулі, навчальні курси,практику, дипломне проектування, тощо і відображують лише кількість навчальної роботи, необхідної студенту для їх виконання та засвоєння, у співвідношенні до
повного обсягу роботи за навчальний рік (60 кредитів). Кредити не оцінюють склад­ності, або відносного рівня окремих курсів, предметів, або інших компонентів навчальної програми.

>      Кредити є також шляхом кількісної оцінки навчальних досягнень. Студент отримує кредити лише за ті компоненти програми, в яких досяг сформульованих цілей  і виконав всі необхідні роботи , а також склав іспит, або пройшов іншу передбаче­ну навчальним планом форму контролю.

З чого складається ключовий набір документів системи ECTSКлючових документів, необхідних для запровадження європейської системи трансферу та акумулювання креди­тів, відносно небагато.

• інформаційний пакет – загальна інформація про університет, назва напрямів, спеціальностей, спеціалізацій спеціальностей, анотації (змістові модулі) із зазначенням обов’язкових та вибіркових курсів, методики і технології викладання, залікові кредити, форми та умови проведення контрольних заходів, система оцінювання якості освіти тощо;
  • Угода про навчання, або навчальний контракт (Learning Agreement) яка містить перелік курсів, що надаються , погоджений поміж студентом та відповідним під­розділом університету. У випадку кредитного трансферу (перезаліку) угода про навчання укладається поміж студентом, який переводиться, та обома університе­тами  ще до його переходу, і вона негайно оновлюється в разі якихось змін у змісті навчальних програм, або їх переліку. Існує стандартна форма такої угоди.
  • Академічна довідка (The Transcript of Records).

Обмін (трансфер) кредитів поміж університетами здійснюється шляхом надання академічних довідок. Академічна довідка, зокрема, описує ( у термінах ECTS)   навчальні досягнення кожного студента як до, так і після навчання за кордоном, або в іншому університеті. Кожен курс (предмет), який вивчав студент, під час навчання, відображений в академічній довідці не лише кількістю здобутих ECTS-кредитів, але також  оцінками за національною шкалою оцінок і  за шкалою ECTS.   Підписана та завірена академічна довідка надається обом університетам, а також студенту.

Якими є функції призначених офіційних   ECTS-координаторів? Ці функції на за­гал стосуються впровадження та контролю за використанням системи. Проте вони помі­тно відрізняються на університетському та факультетських рівнях:

Університетський координатор гарантує  відповідність університету принципам та механізмам ECTS. Його/її обов'язком є  розвиток системи як в університеті, так і за його межами, зокрема в ході програм   міжнародного співробітництва, сприяння практичному впровадженню системи, підтримка та навчання координаторів ниж­чих ланок. Обов'язком  координатора є також інформування студентів відносно ECTS, підготовка та видання Інформаційних каталогів навчальних програм/курсів спільно з координаторами факультетів. Координатор також забезпечує контрактні угоди з відповідними структурами Європейського Союзу, університетами-партнерами, а також грантодавцями (як закордонними так і національ­ними) .

Координатор ECTS  на факультеті  є контактною персоною для студентів та персоналу факультету по справах системи. Він інформує студентів віднос­но деталей системи, зокрема, надає інформацію щодо Інформаційних каталогів программ/курсів  від університетів-партнерів, допомагає студентам у складанні Угод про навчання, Академічних довідок, Додатку додиплому,тощо.Зв'язки по­між двома університетами у справах навчання студента звичайно відбуваються через факультетських координаторів. Координатор узагальнює та реалізує пропозиції кафедр та викладачів факультету щодо розподілу річної квоти у 60 кредитів відносно існуючих на факультеті курсів та предметів. Він/вона готують певну (факультетську) частину Інформаційного каталогу программ/курсів університе­ту.Необхідна якість - володіння англійською та державною мовами, авторитет серед студентів та персоналу факультету, комунікабельність.

ЗМІСТ

1. ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

1.1. Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя

Загальний опис